Bulgar çilesi raporlaştırıldı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Sıla Yolu’nu tercih ederek Türkiye’ye giden Avrupalı Türklerin Bulgaristan’da yaşadığı sorunlar rapor haline getirildi. Rapor Avrupa Parlamentosu’na sunuldu

Bulgar çilesi raporlaştırıldı
Avrupalı Türklerin yaz aylarında otomobilleri ile Türkiye’ye yaptıkları yolculuk sırasında güzergah üzerinde bulunan Bulgaristan’da yasadıkları sorunlar rapor haline getirilip Avrupa Parlamentosu’na (AP) sunuldu.

AP Türkiye raportörü Hollanda Isçi Partili (PvdA) Kati Piri ve Belçikalı AP Milletvekili Kathleen van Brenpt’in katkılarıyla hazırlanan ‘Kara Kitap’ isimli raporda 200 şikayet yer alıyor. Rapor, 1 Ocak 2018’den itibaren altı aylığına Avrupa Birliği dönem başkanlığı yapacak olan Bulgaristan hükümetine teslim edildi. Raporda, gümrük kapılarında saatlerce bekletilme, sınır ve gümrük yetkililerine rüşvet ödeme mecburiyetinde bırakılma, tüm araçlardan dezenfekte ücreti alınması, trafik polislerinin sürücülere haksız yere ceza kesmesi, Bulgaristan otoyol vinyetinin fahiş fiyatlara satılması, yollarda çok derin çukurlar olması gibi konular yer aldı.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLUNACAK
Piri, “Geçtiğimiz yaz sezonunda Avrupalı Türklerin Bulgaristan’da yaşadığı sorunları duyduğumda sok oldum. Bulgaristan’ın AB üyesi olmasının ardından 10 yıl geçti. Ülkesinde yasanan yolsuzlukları gidermek için de AB’den milyonlarca para yardımı aldı. Geçen süreye bakıldığında değişen bir şey yok. Gelen şikayetler üzerine bir çalışma baslattık ve çalışmamız sonrasında elde edilen veri ve bilgileri kaleme aldık. 1 Ocak’tan itibaren dönem başkanı olacak olan Bulgaristan hükümetinin sorunlara el atmasını bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

Kaynak: http://www.sabah.de/gundem/2017/12/12/bulgar-cilesi-raporlastirildi

İçeriği Paylaş