Boyko Borisov, yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmedi

Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan görevini sürdürmeye devam eden Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Genel Başkanı Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in kendisine verdiği mevcut 43. Bulgaristan Meclisi çerçevesinde yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmedi.

Borisov, “43. Halk Meclisine yeni bir Bakanlar Kurulu oluşturulması teklifinde bulunmayacağım ve bu görevi iade ediyorum” dedi.

Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ardı sıra Parlamento’da yer alan en büyük iki partiye GERB ve Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) hükümet kurma görevini verip, onların da hükümet kuramaması durumunda Cumhurbaşkanı kendi tercih ettiği bir partiye bu görevi verecek.

Bir gün önce Vatansever Cephesi, Reform Blok koalisyonları ve Bulgaristan Demokrasi Merkezi partisi hükümet kurmaya potansiyel adaydı.

Ancak daha sonra GERB partisinin aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatansever Cephesi koalisyonu tarafından oluşturulan bir hükümeti desteklemeyeceği ortaya çıktı ve bu da ilkbaharda erken genel seçime gidilmesi şansını artırdı.

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş