Bosnalı Kadınlar 500 Yıldır Mukabele Geleneğini Devam Ettiriyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te kadın hafızlar ramazan aylarında mukabele geleneğini devam ettiriyor.

Bosna Hersek’te kadın hafızlar ramazan aylarında mukabele geleneğini devam ettiriyor. Kadın hafızlar tarafından Saraybosna’nın merkezindeki Hacı Camisi’nde okunan mukabeleye yoğun ilgi gösteriliyor.
Ramazan aylarında geleneksel olarak yapılan kadınlar mukabelesi, Bosna Hersek’te yüzyıllardır korunan ve günümüze kadar ulaşan en önemli gelenekler arasında yer alıyor. Yaklaşık 5 asırdır devam eden kadınlar mukabelesi geleneği, bu yıl 9 Kur’an-ı Kerim hafızası tarafından, Saraybosna Hacı Camisi’nde okunuyor.
6b1f7995-bosnali-kadinlar--yildir-mukabele-gelenegini-devam-ettiriyor
Bosna Hersek’te, ramazan ayının olmazsa olmazları arasında yer alan kadınlar mukabelesine, her yaştan pek çok kadın büyük ilgi gösteriyor.
Hafıza Ehlimana Godinyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacı Camisi’nde, 6 yıldır her ramazan ayı boyunca arkadaşlarıyla birlikte Kur’an-ı Kerim okuduğunu ve bu yıl da 9 hafızayla mukabele yaptıklarını belirtti. Godinyak, “Her geçen gün daha fazla kadın, Kur’an-ı Kerim okuyor ve hafıza olarak mukabelelere katılıyor” dedi.
Çocukları da mukabele dinliyor
Godinyak, 6 yıl önce kadınlar mukabelesi geleneğinin yeniden başlatıldığında Kur’an-ı Kerim okuyan hafızaların çocuğunun öğrenci olduğunu ancak geçen süre içerisinde aralarından bazılarının evlenip çocuk edindiğini ve bugün o çocukların da buraya gelerek mukabele dinlediklerini belirtti.
Kadınlar mukabelesinin dinlemeye gelenlerden biri de 15 yaşındaki Amra Foço.
Altı yıldır, mukabeleye gelerek Kur’an-ı Kerim okuyan hafızaları takip ettiğini söyleyen Foço, amacının bir gün Kur’an-ı Kerim okuyanların safında, hafıza olarak bulunmak olduğunu ifade etti.
Kelime manası “karşılaştırma, karşılıklı yapılan okuma” olan mukabele, Türkiye’de olduğu gibi Bosna Hersek’te de ramazan boyunca özelliklerde camilerde hafızlar tarafından okunuyor, cemaat tarafından ise Kur’an-ı Kerim‘den takip ediliyor.
SARAYBOSNA -Vesna Beşiç

– See more at: http://www.risaleajans.com/islam/bosnali-kadinlar–yildir-mukabele-gelenegini-devam-ettiriyor#sthash.FXx1DWih.dpuf


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.