Bosnalı askerler açlık grevinde

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek ordusundan ayrılan ve emekli olan askerlerin emekli maaşlarını protesto amacıyla başlattıkları eylem devam ediyor.

Bosna-Hersek ordusundan ayrılan ve emekli olan askerlerin, 2012 bütçesine kendilerine ödenmesi gereken emekli maaşlarının eklenmemesini protesto amacıyla başlattıkları eylem devam ediyor.

Bosna-Hersek ordusundan emekli olan veya sözleşmelerini uzatmayarak ayrılan askerler, Maliye Bakanlığı’nın kendilerine verilmesi gereken emekli maaşlarını ödemediği gerekçesiyle dün başlattıkları eylem kapsamında geceyi parlamento binası önünde geçirdi. Eylemlerini sabah saatlerinde de devam ettiren eski askerler, bugün hükümetin kendileriyle ilgili vereceği kararı bekliyor.

Eylem yapan eski askerler, ödenmesi gereken emekli maaşlarının 2012 bütçesine eklenmemesi halinde Çarşamba gününden itibaren aileleriyle birlikte parlamento binası önünde açlık grevi başlatacaklarını belirtti.

Emekli askerlerin Saraybosna Kanton temsilcisi Abid Şehoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlar Konseyi’nin taleplerini kabul etmemesi halinde, hep birlikte açlık grevi başlatacaklarını söyledi.

Başlatacakları açlık grevine ailelerinin ve çocuklarının da katılacağını belirterek, “Eğer 2012 bütçesine bize ödenmesi gereken emekli maaşları eklenmezse, yarından itibaren burada 10 bin kişi ile açlık grevi başlatacağız. Emekli olmamızı şart gören kanuna uygun davrandık, ancak devlet kurumları kanunları yerine getirmedi ve bizleri mağdur etti. Savaş döneminde birbirimizle savaşan Boşnak, Hırvat ve Sırplar şimdi aynı şekilde mağdur edildik ve haklarımızı birlikte arıyoruz” dedi.

Bu arada, Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Konseyi, emekli askerlerin durumunu görüşmek amacıyla bugün öğlen saatlerinde Başbakan Vyekoslav Bevanda başkanlığında toplandı. Toplantının ardından, emekli askerlerin durumuyla ilgili kararın açıklanması bekleniyor.

Bosna’daki savaşın ardından 2 orduya sahip olan ülkede, Savunma Bakanlığı’nda yapılan reformlar kapsamında iki ordu birleştirildi. Daha sonra mecburi askerlik kaldırıldı ve ücretli askerlik uygulamasına geçildi. Sözleşmeli askerlik kapsamında yaş haddinden veya kendi isteğiyle emekli olan askerlere, yasal mevzuattaki sıkıntı nedeniyle bir süredir emekli maaşı ödenmiyor. Maliye Bakanlığı ise emekli askerlerin emeklilik maaşları sorununu çözmeye çalıştıklarını, ancak zamana ve sabra ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

 

 

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.