Bosna size emanet, buralar Osmanlı’nın bakiyesidir

Dr. Bayram Çolakoğlu
İçeriği Paylaş

Dr. Bayram Çolakoğlu- 11 Temmuz 1995, Radko Mladiç Srebrenitsa’ya girmiş, Boşnak çocuklara çikolata dağıtıyor, bir taraftan da “paniğe gerek yok kimseye bir şey olmayacak, sizi Aliya’nın kuvvetlerine teslim edeceğiz” diyor. Ama diğer bir köşede Sırp Televizyonuna da bakın nasıl mülakat veriyor.

“İşte şimdi 11 Temmuz 1995’te Sırp Srebrenitsa’dayız. Bugün Sırp kutsal gününden hemen önce bu şehri Sırp Milletine veriyoruz. Türklere karşı yapılan başkaldırı anısına Müslümanlardan intikamımızı almanın zamanı geldi.”

BM ve Nato’nun tilkiliklerinden sonra kurbanlar Sırplara teslim ediliyor. Ve sekiz bin Müslüman Boşnak katlediliyor. Zira Mladiç Osmanlıdan Kosova yenilgisinin öcünü alıyordu, aynı günde katliam yapıp, bunu da bayram ilan ediyordu.

Bu, Avrupa devletlerinin Avrupa’nın ortasında bir Müslüman Devlete tahammül edemeyişinin bir göstergesiydi. Çünkü onlar kendilerine medeni idi. Asya’da Afrika’da olduğu gibi, Çanakkale’de olduğu gibi…

Bugün tam 17 yıl geçti ve 520 cenaze daha defnedildi. Öyle ki kimisi bir, kimisi birkaç kemikten ibaret… Öyle ki vahşet anında bile toplu mezarlarda kemikleri bile karıştırmayı ihmal etmemişlerdi. Bu yüzden yıllarca süren DNA testleri ile kimlikler belirlenebiliyor. Cenazeler tek parça değil, zira sırtlanların hışmından geçmişler.

17 yıl geçti. Acılar hala taze, bir soyun kırımına gidildi. Hatıralar taze, şahitler sağ. Ama sırtlanlar bizim 100 yıl önce yaptığımız katliamlardan dem vurup suçunu gizleme, yok sayma konumunda…

Bizim güçlü olmak, dar çatışmalarla vakit harcamamak, daha çok çalışmak ve sonuç almaktan başka çaremiz yok. Srebrenitsa Şehitlerine Allahtan rahmet diliyorum.

Başbakanımızdan bir anekdot:

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in Hakkın rahmetine kavuşmasına az bir zaman kala Başbakanımız Sayın Erdoğan uçağın rotasını değiştiriyor ve Saraybosna’ya uğruyor. Merhumu ziyaret ediyor. Bilge Kral Başbakanımıza vasiyetini söylüyor:

“Bosna size emanet, buralar Osmanlı’nın bakiyesidir”.

Bizde emanete hıyanet yoktur Bilge Kral, senin de ruhun şad olsun!

b.colakoglu@balturk.org.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.