Bosna kasapları birbirine şahit oldu!

Haberler
İçeriği Paylaş

“Bosna kasabı” Mladiç, Karaciç’in davasında tanık olarak dinlendi. Mladiç duruşma sırasında, “Başkan” olarak hitap ettiği Karaciç’e, ”Ben ne kendimi ne de seni savunuyorum. Ne de sen beni savunuyorsun. Biz halkımızı savunuyoruz” dedi

 

Bosna’daki savaşta sivillere yönelik yaptığı katliamlardan dolayı “Bosna Kasabı” olarak adlandırılan Sırp general Ratko Mladiç, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICTY) Bosnalı Sırplar’ın eski siyasi lideri Radovan Karaciç’in duruşmasında tanık olarak dinlendi.

Eski Yugoslavya topraklarındaki savaş suçlularını ve insanlığa karşı suç işlenen kişileri yargılamak amacıyla 1993 yılında kurulan ICTY’de yargılanan Karaciç’in talebi üzerine, Mladiç, bugün tutulduğu hücreden duruşma salonuna tanık olarak dinlenmesi için getirildi. Mladiç’in, duruşmanın başında, ”protez dişlerini hücresinde unuttuğunu” ve bu şekilde konuşamayacağını belirtmesi üzerine ICTY Hakimler Konseyi duruşmaya 20 dakika ara vererek, Mladiç’in dişlerinin getirilmesini bekledi.

Protez dişlerinin getirilmesinin ardından duruşma başladı. Karşılıklı konuşmalar sırasında Karaciç’in Mladiç’e ”sayın general”, Mladiç’in ise Karaciç’e ”sayın başkan” diyerek hitap etmeleri dikkati çekti.

Karaciç’in, Bosna savaşı sırasında 11 Temmuz 1995 tarihinde meydana gelen Srebrenitsa soykırımında, esirlerin kurşuna dizilmesiyle ilgili olarak kendisine bilgi verilip verilmediğiyle ilgili sorusuna, Mladiç ”sağlık sorunları” nedeniyle sorulara cevap veremeyeceğini söyledi.

Mladiç, ”Sağlık durumu sebebiyle, bu davada tanıklık etmek istemiyorum. Sağlık sorunları yaşama ihtimalimi gözönünde bulundurarak, bu davada tanıklık etmeyi reddediyorum” şeklinde cevap verdi.

Öte yandan, Mladiç duruşma sırasında, Karaciç’e hitaben, ”Ben ne kendimi ne de seni savunuyorum. Ne de sen beni savunuyorsun. Biz halkımızı savunuyoruz” dedi.

Mladiç ayrıca, Karaciç’in kendisine yönelteceği diğer sorulara da aynı cevabı vereceğini söyledi.

Hakimler Konseyi’nin onayı üzerinde Karaciç, Mladiç’e üç soru daha yöneltmesine karşın, Mladiç tüm sorulara “sağlık sorunlarını” gerekçe göstererek, yanıt vermekten kaçındı.

Bu arada, Mladiç duruşma salonunu terk ederken, ”Radovan, özür dilerim” dedi.

Kurban yakınları tepkili

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç, Mladiç’in mahkemedeki davranışlarının tam manasıyla bir skandal ve Boşnaklar’a yönelik bir hakaret olduğunu belirtti.

Duruşmayı canlı takip etme imkanına sahip olmadığını, ancak televizyondan takip ettiğini belirten Mehmedoviç, ”Bu savaş suçlusunun mahkeme salonundaki davranışları büyük skandal. Bunların olmaması gerekiyordu. Bizler sadece Allah’ın vereceği cezaya ve Allah’ın adaletine güveniyoruz” dedi.

Hakimler Konseyi’nin, Mladiç’in davranışlarından sorumlu olduğunu savunan Mehmedoviç, ”Bunların yapılmasına izin verilmemeliydi. Bu yapılanlar, Boşnaklar’ın yaralarına tuz basmaktır. Bu, Boşnaklar’a yöenlik bir hakaret, yeni bir soykırımdır. Böyle bir skandala izin verdiği için mahkeme de suçludur” ifadelerini kullandı.

Srebrenitsa soykırımında ailesinden 65 kişiyi kaybeden Srebrenitsa Anneleri Derneği üyesi Kada Hotiç  de ICTY’nin bir savaş suçlusunun başka bir savaş suçlusuna tanıklık etmesine izin vermesini saçmalık olarak nitelendirdi.

Hotiç, “Gerçekten mahkemenin böyle bir şeye izin verdiğine inanamıyorum. Bir savaş suçlusunun, başka bir savaş suçlusuna tanıklık etmesine izin veriyor. ICTY, önemsiz suçluları cezalandırırken, asıl suçluların mahkemede istedikleri gibi davranmalarına göz yumuyor” dedi.

Karaciç, Bosna savaşı sırasında “Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanlığı”, Mladiç ise “Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu Komutanlığı” yaptığı dönemde, ”soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve savaş kanunlarını ihlal etmek” suçlarından dolayı Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde farklı davalarda yargılanıyor.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş