Borisov, otoyol yapımı için Tiran’dan bitüm istedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Arnavutluk’tan bitüm talebinde bulundu. Tiran’da mevkidaşı Sali Berişa ile yaptığı ikili görüşme sonrası açıkama yapan Borisov, Arnavutluk’un bitümü kaliteli olduğunu ve bu yüzden Bulgaristan’ın ne kadar imkanı varsa bu maddeden alabileceğini söyledi. Otoyolların yapımında kullanılmak üzere Bulgar şirketlerinin Arnavut bitümüne yönlendiren Borisov, “Balkanların ulaşım koridorlarına ihtiyacı var. Bulgaristan’da Arnavut bitümü ile yapılan yollar var. 30 yıldan beri sağlam bir şekilde duruyorlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Boyko Borisov, Arnavutluk’a Avrupa Birliği (AB) üyesi statüsü verilmesini destekleyeceklerini söyledi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklamada bulunan Borisov, “Bulgaristan’ın sesi Brüksel’de iyi dinleniyor. Avrupa Birliği üyeliği konusunda Hırvatistan’a yardım ettiğimiz gibi Arnavutluk’a da yardım edeceğiz” dedi. Borisov, tüm Balkan ülkelerinin NATO ve AB üyesi olması gerektiğini ifade etti.
Arnavutluk Başbakanı Berişa da, ülkesindeki Bulgar kökenli vatandaşların etnik kimliklerini ifade etme hürriyetlerini desteklediğini belirterek bu konuda hiçbir sınırlama olmadığını söyledi.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.