Borisov: “Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin vermemeliyiz”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, toplumda ayrım olmasına ve Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin verilmemesi gerektiği görüşünde hemfikir oldular. Borisov, bugün Başmüftü, geçici olarak Yüksek İslam Şura Başkanı görevinde bulunan Vedat Ahmet ve Başmüftülüğün Sekreteri Ahmet Ahmedov’u çalıştay yapmak üzere makamında kabul etti.

20152701_3oooooooooooo

Başbakan, “Din, etnik köken ve sosyal statüye göre vatandaşların birbirlerine karşı düşman hale getirmek sorunların çözümü değil. Buna izin vermemeliyiz ve hepimiz sorumluluk içinde etnik barışı korumalıyız” diye vurguladı. Borisov, “Muhteşem bir barış ve huzur içinde yaşama modeline sahibiz. Bu modelin korunması bizim görevimizdir” diye kaydetti. Başbakan, toplumda olgunluğun korunması ve dini inanca ilişkin geleneklerin değiştirilmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Borisov, Hala sözde “İslam Devleti” adındaki terör örgütüne Bulgaristan vatandaşı olan herhangi bir Müslümanın katılmasına izin verilmediği için gurur duyabileceğimizi ifade etti. Başbakan’ın ifadelerine göre bu durum bizi rahatlatmamalı, tam aksine bunun olmaması için gerekli önlemleri alma sorumluluğunu üstlenmeliyiz.

Başmüftü, “Başmüftülük Bulgaristan Müslümanlarının dini yaşamını organize ederek, onların dini yaşamının dış güçlerin etkisi altına girmemesi için elinden geleni yapıyor” dedi. Dr. Hacı’nın ifadelerine göre Başmüftülük Kurumu ne kadar daha iyi işlevlerini yerine getirirse, o kadar bu tür riskler azalıyor.

Mustafa Hacı, ülkede yüksek dini eğitim okulu gereksinimini Başbakan’ın dikkatine arz etti. Bu okulda ülke çağındaki dini görevlilerin devlet makamların ve Başmüftülüğün gözetimi altında yüksek eğitim göreceklerinin altını çizdi.

Başmüftü, “Devletten destek alarak ortak çabalarla Bulgar ulusunun olgunluğunu koruyabileceğimiz kanısındayım” diye vurguladı.


İçeriği Paylaş