“Bitpazarska” Gidiyor, “Recep Tayyip Erdoğan” Geliyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bu yıl Üsküp Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 300 cadde, sokak, köprü ve parkın ismini değiştirmeyi planlıyor. Ohri Çerçeve Antlaşmasının ruhuyla tasarlanan bu projede, Makedonya’da yaşayan bütün etnik renklerin yansıtılması planlanıyor.
Bu kapsamda gerek Üsküp’te iz bırakan gerekse de Türk kültürü açısından önemli olan kişilerin isimleri de mekanlara verilebilecek. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nin tek Türk Meclis Üyesi olan Gönül Bayraktar ile görüştük. Bayraktar, bu konuyu başından beri ciddiye aldıklarını ve en iyi sonucu almak için ekip olarak büyük çaba sarfetiklerini söyledi. Bayraktar, “Başvuru için belli bir zaman belirlenmişti. TDP Üsküp İl Başkanlığı olarak, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ile de istişare ederek konuyla alakalı çalışma yaptık. Türk Demokratik Partisi (TDP) Üsküp İl Başkanlığı olarak 8 isim sunduk. Evvela, bize 2 isim dayatıldı. Bunları kabul etmedik. Hem Üsküp’le yeteri kadar özdeşleşmediği için hem de önerilen sayı düşük olduğu için reddettik. Kontenjanı yükseltmek için ekip olarak mücadele verdik ve sonuç olarak şehrimize 7 Türk ismi daha kazandırdık. Onaylanan bu yedi isim şunlardır: Mustafa Kemal Atatürk, Yahya Kemal Beyatlı, Necati Zekeriya, Salih Asim, Recep Tayyip Erdoğan ve Turgut Özal. Bu çerçevede Mustafa Paşa Camisinin önünde bulunan parkın adı, Mustafa Kemal Atatürk Parkı olarak değiştirildi ve Çarşıdaki Podragye Sokağı Salih Asim sokağı oldu. Diğer isimler hala konuşuluyor ve önümüzdeki dönemde netleşecek. Düşünülen değişiklikler şu şekilde: Çarşını ana arterlerinden ve İskenderbeg meydanına çıkan sokağın ismi Bitpazarska iken bundan böyle Recep Tayyip Erdoğan Caddesi olacak, Gyorgi Tomoski sokağı Turgut Özal Sokağı olarak değişecek, Çairska sokağı Yahya Kemal Beyatli Sokağı olarak değişecek, Saat kuleye çıkan yol Necati Zekeriya ve Gazibaba Mahallesinde bulunan Straçinska sokağı ise Yücelciler Sokağı olacak” şeklinde konuştu. Bayraktar, 2009 yılından itibaren Üsküp Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi olarak görev yapıyor. Üsküp Belediyesindeki çalışmalarına ilişkin bilgi veren Gönül Bayraktar şunları anlatıyor; “Bildiğiniz gibi Makedonya’da sadece bir büyükşehir belediyesi var; Üsküp Büyükşehir Belediyesi. Bu meclis adeta ikinci bir parlamento gibi çalışıyor. Üyelerinin çoğu eski milletvekilerden oluşuyor. Yegâne Türk üye olmam hasebiyle zorluklarla boğuşarak milletimiz için önem arz eden konuları gündeme taşımaya gayret ettik. Çok büyük işler yaptığımızı söyleyemem, fakat taş yerinden oynamıştır. Önemli tecrübeler kazanılmıştır. Artık Üsküp’ün meydanında Türk faaliyetleri gerçekleşiyor, öğretmenlere, iş adamlarına yardım ediliyor, istihdamla ilgili konularda da lehimize çalışmalar yapılıyor.”

http://mk.zaman.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.