Bin Boşnağın kanı yerde kaldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna savaşında, Srebrenitsa’da bin Boşnağın katledilmesi emrini verdiği iddiasıyla 16 yıl hapse mahkum edilen Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu komutanlarından Pelemiş, Bosna Hersek Mahkemesi Temyiz Başkanlığı tarafından serbest bırakıldı.

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Mehmedoviç: “Mahkemeler, mağdurlar yararına değil, soykırım suçluları yararına kararlar veriyor. Lahey’deki uluslararası mahkeme de iki hafta önce benzer yönde karar verdi. Bu kararları veren yargıçları da Allah yargılasın. Biz bir tek Allah’ın adaletine inanıyoruz, bu dünyada adalet diye bir şeyin olmadığını gördük”

Srebrenitsa’da bin Boşnağın öldürülmesi emrini verdiği iddiasıyla yargılanan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Pelemiş’in avukatları tarafından yapılan temyiz başvurusunu değerlendiren Bosna Hersek Mahkemesi Temyiz Başkanlığı heyeti, bugünkü duruşmanın ardından kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti tarafından, suçlamalara ilişkin “yeterli delil olmadığı” gerekçesiyle Pelemiş’in beraatine karar verildiği kaydedildi. Kararın ardından serbest bırakılan Pelemiş, mahkeme binasından ayrılışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Pelemiş’in avukatı Miloş Periç ise müvekkilinin daha önce büyük bir haksızlığa uğradığını, 5 senedir adaletin yerini bulması için çalıştıklarını ve nihayetinde karardan memnun olduklarını ifade etti.

Bu arada, Bosna Hersek Mahkemesinde 2009 yılından beri yargılanan, 2011 yılında suçlu bulunarak 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Pelemiş hakkında,  aynı mahkemenin Temyiz Başkanlığı tarafından verilen karara itiraz hakkı bulunmuyor.

BU KARAR SAVAŞ ÇIKARABİLİR

Srebrenitsa’da yakınları katledilenler ise Pelemiş hakkında verilen beraat kararına büyük öfke duyuyor. Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç, kararın ardından yaptığı açıklamada, savaş sırasında eşinin, 2 oğlunun ve 2 kardeşinin öldürüldüğünü, buna rağmen mahkemenin beraat kararı vermesini “adaletsizce” bulduğunu söyledi.

Kararın yaralarına tuz döktüğünü dile getiren Mehmedoviç, “Mahkemeler, mağdurlar yararına değil, soykırım suçluları yararına kararlar veriyor. Lahey’deki uluslararası mahkeme de iki hafta önce benzer yönde karar verdi. Bu kararları veren yargıçları da Allah yargılasın. Biz bir tek Allah’ın adaletine inanıyoruz,  bu dünyada adalet diye bir şeyin olmadığını gördük” dedi.

Mehmedoviç, savaş suçu işleyen ve soykırım yapanların adeta ödüllendirildiğini öne sürerek, tüm dünyanın savaş sonrasında verilen kararları iyi analiz etmesini istedi.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç de mahkemenin siyasi karar verdiğini savunarak,  “Acaba biz anneler evlatlarımızın kemiklerini tek tek ararken, yargıçlar geceleri vicdan azabı çekmeden uyuyabiliyor mu? Pelemiş, televizyonlarda çok büyük bir kahraman olduğunu söylüyor. Oysa Müslüman kadınların altınlarını çaldığı biliniyor” diye konuştu.

Srebrenitsa soykırımında oğlunu, eşini ve ailesinden 24 kişiyi kaybeden Subaşiç, mahkemenin artık adalet dağıtmadığını ve kapatılması gerektiğini iddia etti.

Mahkemenin kararıyla katledilen “bin Boşnağın kanının yerde kaldığını ve adaletin yerini bulmadığını” kaydeden  Subaşiç, “Bu kararlarla mı barış inşa edecekler? Bilsinler ki asıl böyle kararlar yüzünden burada tekrar savaş çıkabilir” ifadelerini kullandı.

OLAY

Savaş sırasında, soykırımdan kaçmak isterken Zvornik kenti yakınlarındaki Pilice köyünde esir alınan bin Boşnak, Sırp askerleri tarafından ormanlık alanda katledilmişti. Pelemiş ve bazı sanıklar hakkında 2009 yılında çeşitli davalar açılmıştı.

Öte yandan, Hollanda’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi de iki hafta önce, 1991-1995 yılları arasında, “Bosna Hersek ve Hırvatistan’da, Boşnak ve Hırvat sivil nüfusa yönelik katliam yapmak” suçundan  yargılanan Sırbistanlı eski devlet güvenlik şefleri Yovitsa Stanişiç ve Franko Simatoviç hakkında beraat kararı vermişti.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.