BH’li, Sırp ve Türk liderlerden ikinci zirve

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

26 Nisan Salı günü düzenlenen üçlü zirve kapsamında bir araya gelen Bosna Hersek (BH), Sırbistan ve Türkiye, birbirlerinin içişlerine müdahale etmeyecek şekilde, AB üyeliği yolunda yardımlaşma kararı aldı.
Türk meslektaşı Abdullah Gül ve BH’nin üçlü cumhurbaşkanlığı makamının üyeleri Bekir İzzetbegoviç, Zeljko Komsiç ve Nebojsa Radmanoviç ile birlikte toplantıya ev sahipliği yapan Sırp Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, “Kökeni zorlu geçmişimize dayanan ön yargılarla mücadele konusunda hep birlikte çalışmalıyız, zira ön yargıların yaşamasına izin verirsek, gelecekte sayısız sorunla karşı karşıya kalırız.” dedi.
Tadiç, “tüm bölgenin bir an önce AB ile bütünleşmesini istediklerini ve bunun, vatandaşları en sonunda esenliğe çıkaracak en önemli siyasi hedef olduğunu” söyledi.
Gül ve BH cumhurbaşkanlığının Sırp temsilcisi ve dönem başkanı Radmanoviç de Tadiç’in bu sözlerine katılan birer konuşma yaptı.
Sırp ve BH’li liderlerin de katılımıyla 24 Nisan 2010’da İstanbul’da gerçekleştirilen ilk üçlü zirveye ev sahipliği yapan Türk cumhurbaşkanı, “Amacımız, bir zamanlar savaşların yaşandığı bu bölgeyi, bizleri geleceğe taşıyacak olan bir beraberlik ruhuna kavuşturmak.” dedi.
Zirveye katılan üç ülke arasındaki tek resmi AB adayı olan Türkiye, katılım müzakerelerine Ekim 2005’te başladı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye henüz AB üyesi olmasa da, “adaylığa hazırlık sürecinde Sırbistan ve BH’ye tecrübeleriyle yardımcı olmaya hazır olduklarının” altını çizdi.
Sırbistan, bu yılın sonuna doğru AB üyeliğine resmen aday olmayı umuyor. Ancak BH, ülkede yaşanan siyasi gerilim ve reform sürecindeki durgunluk nedeniyle, 2008 yazında imzaladığı geçici ticaret anlaşması ve İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasından bu yana, bütünleşme yolunda kayda değer bir ilerleme gösteremedi.
Radmanoviç, üç ülkenin de 27 üyeli birliğe üye olmak istediğini ve “bu yolda birbirlerini desteklemeye hazır olduklarını” söyledi.
Sırbistan ve BH ile yapılan bu üçlü zirvelere ön ayak olan Türkiye, söz konusu mekanizma sayesinde bir uzlaşma ortamı sağlamanın yanında, üç ülke arasında ekonomi, enerji, kültür ve çevre koruması gibi çeşitli alanlarda işbirliği konusuna da eğildiklerini söylüyor.
Salı günkü toplantıda üçüncü zirvenin önümüzdeki yıl Saraybosna’da yapılması kararlaştırıldı.
SETimes.com

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.