‘Bereket Konvoyu’ Bosna-Hersek’te

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İstanbul Bayrampaşa Belediyesi’nin “Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganıyla 8. kez yola çıkan “Bereket Konvoyu”, tarihi Konyits kentinde yaklaşık 3 bin kişiye iftar verdi.

“Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganıyla bu yıl 8. kez İdstanbul’dan yola çıkan “Bereket Konvoyu”, Ramazan’ın Bosna’daki ilk iftarını dün Zenitsa kentinde verdikten sonra, bugün Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı’nca restore ettirilen Konyits Köprüsü’nün kenarında trafiğe kapatılan ana caddede iftar düzenledi. Binlerce Konyitsli caddeye dizilen masalarda oturarak okunan ilahiler eşliğinde iftarı bekledi.

Konyits’deki minarelerden yükselen ezan sesiyle, yaklaşık 3 bin Konyitsli oruçlarını etli patates, pilav, tatlı ve pideyle açtı. İftar törenine, Konyits Belediye Başkanı Emir Bubalo, Türkiye’nin Mostar Başkonsolosu Tolga Bermek, Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Belekoğlu, Bosna-Hersek’te faaliyet gösteren Türk kurumlarının yöneticileri de Konyitsli vatandaşlarla birlikte iftarlarını açtı.

İftarın ardından, Türkiye’den sanatçıların da bulunduğu koro, Türkçe ve Boşnakça ilahi seslendirdi.

Bosna-Hersek’te ilk olarak Zenitsa kentinde dün yaklaşık 2 bin 500 kişiye iftar veren ”Bereket Konvoyu”, yarın da 11 Temmuz 1995 yılında soykırım işlenen Srebrenitsa kentinde iftar programı düzenleyecek.

”Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganıyla 8. kez, 80 kişilik gönüllü ekip, 4 tır, 2 otobüs, 4 minibüs, 1 jeneratör aracı ve 1 canlı yayın aracıyla yola çıkan konvoy, Bosna-Hersek’in ardından Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinin Tutin kenti, Karadağ’daki Rojaye, Kosova’da Prizren’in de aralarında bulunduğu 9 ülkedeki 22 kentte iftar verecek.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.