Batı Trakya Türklerinin 7 Asırlık Geleneği

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Batı Trakya Müslüman Türkleri’nın en eski geleneklerden biri olan “Kırkkurbanı” etkinliği bu yıl 14 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak. Hebilköy halkı tarafından düzenlenecek kurban etkinliğine tüm Batı Trakya Türkleri davet edildi.
12390
Kırkkurbanı, Hebilköy halkının Balkanları fethetmek üzere 1350’li yıllarda Çanakkale boğazını geçerek bölgeye gelen, savaşan ve sehit düşen Osmanlı akıncılarını anmak için  Bulgaristan sınırına yakın Rodop dağları eteğinde 7 asırdan beri yaşattığı geleneksel etkinlik..
Kırkkurbanı, Balkan kolunda ikamet eden soydaşları bir araya getirmekte ve kaynaştırarak Türklerin kültürlerin, korumasını ve yabancılaşmasını önlüyor. Etkinliğin en önemli özelliği ise her yıl yapıldıktan sonra bölgeye yağmur yağması..
Hebilköy halkı büyük bir özveri göstererek son yıllarda yaşanan ekonomik krize rağmen, etkinliği  en güzel şekilde yaşatıyor ve atalarından miras kalan 7 asırlık geleneğini koruyor.
Kırkkurbanı bu yıl 14 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak. Herkesin davetli olduğu gelenekte misafirlere bakırlama ikram edilecek.
BENGÜ TÜRK

İçeriği Paylaş