Başmüftülük’ten YİE’ne yapılan saldırıya kınama

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başmüftülükten yapılan açıklamada, Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsünün bahçe duvarlarına yabancı düşmanlığını ifade eden gamalı haçlar çizilmesini şiddetle kınadıkları bildirdi. 15 Şubat 2014 tarihinde saat 23.40’da bir araçtan inen kimliği belirsiz başı kukuletalı iki genç eğitim kurumunun duvarlarına yazılar yazıp, gamalı haçlar çiziyorlar. Yüce Allah’a yönelik küfür, aşağılama ve hakaret içeren yazılar ülkedeki Müslümanları derinden üzüyor.

Bu durumdan rahatsız olan Yüksek İslam Enstitüsü öğrencileri olayla ilgili korkularını gizlemeyip daha kötü olaylara yol açılmasından endişe duyduklarını belirtiliyorlar.

unnamed9756wwwewwweert03

Başmüftülükten, “Din Müslüman’ın hayatında en samimi bir şeydir ve bu olay Yüce Allah’ı incitiyor” deniliyor.

Olayı araştıran polisin suç eylemini tespit ettiği ve davada delil olarak kullanılacak yüksek okulun gözetim kameralarında kayıtlı görüntüleri aldığı bildiriliyor.

Açıklamada şu ifadeler kullanılıyor: “Başmüftülük kurumu son aylarda yaşanan demokrasiye aykırı olaylardan derin endişe duymakta, çünkü bu durumun toplumdaki barış ve hoşgörüyü tehdit ettiği açıkça görülüyor. Müslüman toplumunun, ibadet yerlerinin ve kurumlarının istismar edilip, itibarının düşürülmesine yönelik bulunulan herhangi bir teşebbüsü ayıplıyoruz”.

unnamed9756wwwewwweert02


İçeriği Paylaş