Başmüftü Hacı: “Osmanlı’dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü ve Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü Mustafa Aliş Hacı, “Osmanlı’dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk” dedi.

Bir etkinliğe katılmak için Eskişehir’e gelen Hacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk dünyasında yaşayan Müslümanların probleminin herkesin ortak sorunu olduğunu belirterek, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’dan çekilmesinin ardından kendilerinin adeta yetim kaldığını kaydetti.

Bulgaristan’da azınlık statüsünde yaşadıklarını ifade eden Hacı, “Bundan dolayı yaşanan bütün acıların geride kalmasını istiyoruz. Dini eğitimimizi Türkiye’nin katkılarıyla almak istiyoruz. Din eğitimini doğru anlamak ve doğru anlatmamız lazım” diye konuştu.

Hacı, gayrimüslim bir ülkede Müslüman olmanın zorluklarını yaşadıklarına değinerek, uzun yıllar komünistliğin idaresinde kaldıklarından o dönemde din eğitimiyle ilgili her şeyin yasak olduğunu bildirdi.

Komünizmin çökmesinin ardından Müslüman gençlerin yeniden İslam ile tanıştığını anlatan Hacı, şöyle devam etti:
“Bugün, Osmanlı’dan kalan vakıf mallarımızın iadesi için Bulgaristan mahkemelerine başvurduk. Bundan dolayı Bulgaristan parlamentosundan dinler yasasını değiştirmesini bekliyoruz çünkü mevcut yasa herkese eşit şekilde hakkını vermiyor. Bir Avrupa ülkesi olan Bulgaristan’ın herkese eşit hakkı sunması gerekiyor. Demokratik haklarımızı istiyoruz. Osmanlı Devleti döneminde gayrimüslimlere hak vermişiz. Bulgaristan’daki kiliselerin yüzde 95’i, Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Osmanlı’dan sonra yaklaşık 2 bin camimiz yıkıldı. Bugün ihtiyacımız olan yerlere cami inşa etmek, Osmanlı’dan kalma camilerimizin de iade edilmesini istiyoruz.”

Hacı, Türkiye’den her konuda destek gördüklerini sözlerine ekledi.

AA


İçeriği Paylaş