Barekov’dan “ucuz siyasi propaganda”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da pazar günü yapılacak erken genel seçimleri öncesinde Sansürsüz Bulgaristan Partisi (BBZ), Türkiye’den oy kullanmaya gelecek vatandaşların geçişlerini engellemek amacıyla Bulgar-Türk sınırındaki üç sınır kapısını kısa bir süre için kapattı.
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, eylemin ardından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kapılardan geçişlerin normale döndüğünü bildirdi.
Açıklamada, eylemcilerin sınır kapılarında beklemeye devam ettikleri ancak araç geçişlerine izin verildiği kaydedildi.
Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısındaki Kapitan Andreevo, Dereköy’ün karşısındaki Dereköy ve Hamzebeyli’nin karşısındaki Lesovo sınır kapılarına giden yolların üzerinde eylem gerçekleştiren BBZ partisi, sınır kapılarından araç geçişlerini bir süreliğine engelledi.
Barekov-dan_ucuz_propaganda
Sınır kapatma eylemine katılan BBZ lideri Nikolay Barekov, Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan göçmenlerinin Kurban Bayramı nedeniyle Bulgaristan’a gelerek seçimlere katılmasını istemediklerini söyledi.
Türkiye’de Bulgaristan seçimleri için açılacak sandıklardan 150 bin oyun Bulgaristan’daki Türklerin siyasi temsilcisi konumundaki Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) ile Hürriyet ve Şeref Halk Partisine (HŞHP) gideceğini savunan Barekov, göçmenlerin Bulgaristan’a gelerek oy kullanmasına karşı olduklarını kaydetti.
BBZ üyeleri,   “Bulgaristan Bulgarlarındır” ve “Seçim turizmini durduralım” yazılı pankartlar taşıdı.
Siyasi gözlemciler, BBZ’nin sınır kapatma eylemini “ucuz siyasi propaganda” olarak nitelendiriyor.
AA

İçeriği Paylaş