Balkanlar’la 400 yıllık ortak tarihimiz var

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’teki temasları kapsamında, Zenica Üniversitesinde düzenlenen konferansta öğrencilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün de salonda bulunduğunu belirterek, ”Anadolu Ajansı’nın Genel Müdürü de burada ve Kemal Öztürk diyor ki: (Ajansımız da onları istihdam etmek için dört gözle bekliyor)” dedi.

Anadolu Ajansı’nın, Türkiye’nin 93 yıllık resmi haber ajansı, kendisinin de medya kuruluşlarıyla ilgilenen Başbakan Yardımcısı olduğunu hatırlatan Arınç, AA’nın 11 Mart 2012’de Saraybosna’da Balkanlar Bölge Müdürlüğü’nü açarak Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça olmak üzere Bosna Hersek ve bölgede, resmi olarak kullanılan 3 dilde yayına başladığını, TRT’nin de 15 kanalda yayın yaptığını ifade etti.

Türk dizileri

Bosna Hersek’ten geçerken yol kenarındaki duyurumluklarda (billboard) Türk dizilerinin reklamlarını gördüğünü belirten Arınç, ülkede ”Muhteşem Yüzyıl” dizisinin izlendiğini gördüğünü aktardı.

Arınç, ”Yollardaki billboardlarda gördüm. ‘Muhteşem Süleyman’ı da izlediğinizi anladım. Çok güzel dizilerimiz var. Dizilerin arka arkası kesilmeyecek inşallah” diye konuştu.

Türkçe’yi bugün dünyada 400 milyonun üzerinde insanın konuştuğunu ifade eden Bülent Arınç, Zenica’da Türkoloji Bölümü’nün bulunmasının önemini vurguladı.

Arınç, ”Türk okulları dünyanın 135 ülkesinde eğitim faaliyeti gösteriyor. Onlar Türkçe eğitim verdikleri için bizim o ülkelerle olan ilişkilerde çok önemli gelişme sağlandı. Bu topraklara Türkçe yabancı değil, bugün Sayın Rektör’le yemek esnasında Boşnakça ve Türkçe’de bir olan kelimeleri saymaya başladık. Onların tahminlerine göre bu sayı yaklaşık 2 bin kelimedir” diye konuştu.

Türkçe’nin rahat öğrenilen, güzel okunabilen ve kulağa hoş gelen bir dil olduğunu ifade eden Arınç, ”Bir su şırıltısı gibi, bir bülbülün konuşması gibi. Biz Türkçemizi zenginleştirmek istiyoruz çünkü Türkçe bugün sadece ülkemizde konuşulan bir dil değil, bütün dünyanın öğrenmek istediği bir dildir” değerlendirmesinde bulundu.

”Balkanlar’la 400 yıllık ortak bir tarihimiz var”

Bir öğrencinin, Türkiye ile Bosna Hersek ilişkileriyle ilgili sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, ”Türkiye aktif bir dış politika izliyor. Bizler Avrupa Birliği hedefini, takriben 50 yıldan beri sürdürüyoruz. Bu çok uzun bir süre. Türkiye’nin daha kısa süre içerisinde Avrupa Birliği’ne girmesi gerekirdi. Ancak Avrupa Birliği içerisinde Türkiye’ye karşı birtakım barajlar uygulayan ülkeler var ve Türkiye konumu itibariyle bazı Avrupa Birliği üyeleri tarafından dezavantajlı olarak görülüyor. Ancak 2005 yılından bu yana müzakereleri sürdürüyoruz. Sonucunda da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olacağını tahmin ediyoruz veya umuyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO’nun kurucu üyesi olduğunu hatırlatan Arınç, Türkiye’nin NATO’da üstlendiği çok önemli görevlerin yanı sıra, İslam İşbirliği Teşkilatının en önemli ülkesi olduğu, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatında öncü ülkelerden biri olduğunu, Birleşmiş Milletler’de de geçen dönem Güvenlik Konseyi’nde geçici üye olarak 2 yıl Avrupa’yı da, Afrika’yı da Asya’yı temsil etmiş ve yüksek oyla seçilmiş bir ülke olduğunu anlattı.

”Acıları birlikte paylaştık”

Balkanlar ile Türkiye arasındaki bağlara değinen Arınç, şöyle konuştu:
”Balkanlar’la 400 yıllık ortak bir tarihimiz var. Bu ortak tarih içerisinde ilişkilerde bulunduğumuz pek çok ülke var. Bu ülkeler özellikle 1990’lı yıllarda Yugoslavya’nın dağılmasından sonra, Sovyetler Birliği’nin çökmesini takiben yeni birtakım gelişmeler yaşadılar. Bu gelişmelere gözümüzü kapatmak da mümkün değil. Ama acı olan şudur: 1992’nin başında, Bosna Hersek’in bağımsızlığını ilan etmesi ile maruz kaldığı acı savaştı. Bu savaş binlerce insanın ölümüne yol açtı, sizin üzüldüğünüz kadar Türk milleti de üzüldü. Biz bu acıları birlikte paylaştık.”

Arınç, Bosna Hersek’in savaşı durduran Dayton Barış Antlaşması’nın ardından kalkınmasını beklediklerini ve ülkenin bazı sorunlarla karşılaştığını ancak bu sorunların gelişmiş ülkelerde de bulunduğunu kaydetti.

Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle bu ülkeyi tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Arınç, bazı ülkelerin Kosova’ya yönelik barajlar uyguladığını ancak bu ülkeyi tanıyan devletlerin sayısının 80’i geçtiğini kaydetti.

Arınç, Bosna Hersek’te 2 otonom yapı ile 3 kurucu milletten oluşan bir yapının olduğunu hatırlatarak, bu yapıların aralarında sorunlar bulunmasının da mümkün olduğunu belirtti.

Bu sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade eden Arınç, şunları söyledi:
”Biz gözümüzü kapayamayız Biz yanı başımızdaki Kıbırs’la ne kadar ilgiliysek Balkanlar’la da o kadar yakından ilgiliyiz. Suriye ile ne kadar ilgiliysek Güney Amerika’da olan bir olay veya Miyanmar’da yaşanan, Bengladeş’te yaşanan, Pakistan’da yaşanan olumsuzluklara karşı da hep aynı duyarlığı gösteriyoruz. çünkü geçmişte Türk devleti, büyük bir devlet olarak dünyada 600 sene imparatorluk düzeyinde hayat bulmuş ve şimdi onun yerinde Türkiye Cumhuriyeti var. Türkiye Cumhuriyeti’nin saygın bir devlet olarak yoluna devam ettiğini biliyoruz. Dolayısıyla hiçbir olaya karşı gözlerimizi kapatamaz, kulaklarımızı tıkayamayız.”

Zenica Üniversitesi Türkçe Bölümü’ne ziyaret

Başbakan Yardımcısı Arınç, konferansın ardından Zenica Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü ziyaret etti.

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Arınç, neden Türkçe öğrenmek istediklerini sordu. Öğrenciler de Türkçe ve Türkiye’yi çok sevdiklerini, bunun için Türkçe öğrendiklerini söyledi.

Türkçe’nin çok zengin bir dil olduğunu, Türkçe öğrenmenin çok büyük avantajları bulunduğunu ifade eden Arınç, Türkçe’nin Asya, Ortadoğu ve Balkanlar’da da konuşulduğunu dile getirdi.

En güzel Türkçe’nin İstanbul Türkçesi olduğunu belirten Arınç, öğrencilere Türkiye ve İstanbul’u görmelerini tavsiye etti. Arınç, İstanbul’da Bosna Hersek’ten fazla Boşnak olduğunu, dolayısıyla yabancılık çekmeyeceklerini ifade etti.

Bilimin özgürlük demek olduğunu kaydeden Arınç, Türkiye’de önceden kılık kıyafet konusunda üniversitelerde sorun yaşandığını, ancak bugün öğrencilerin özgür bir şekilde eğitim alabildiklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türçe öğrenmenin öğrencilere çok kapılar açacağını, eğitimlerine yardım için kitaplar getirdiklerini ve bu desteğin süreceğini bildirdi.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Edina Solak’tan bilgi alan Arınç’a, Bosna’nın fethi esnasında Fatih Sultan Mehmet’in Fransisken papazlarına can ve mal güvenliği sağlayan ahitnamenin ağaç üzerine işlenmiş örneğini hediye edildi.

Buradan üniversite rektörlük binasına geçen Arınç, Rektör Sabahudin Ekinoviç’ten üniversite hakkında bilgi aldı.

Türk askerlerinin bulunduğu Gözlemevi’ni ziyaret etti

Arınç, Zenica Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü ziyaretinin ardından, Zenica İrtibat ve Gözlemevi’ne (LOT) geçti.

Burada Bosna Hersek Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Fatih İlhan ve diğer görevli askerler tarafından karşılanan Arınç, Gözlemevi Komutanı Yüzbaşı Kaan Karaahmetoğlu’dan çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.