Balkanlarda Tiyatro…

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin 2011 yılı aylık Söyleşilerinden ikincisi Gebze’de yapıldı. Bal-Türk Gebze Şubesinin ev sahipliği yaptığı söyleşinin konuğu Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik idi. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezinde yapılan programda Darıca Kaymakamı Osman Ateş, Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Denetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Tarı, Genlçlik Kolları Başkanı Şükrü Ar, Kadın Kolları Başkanı Hatice Korkmaz, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Körfez Şube Başkanı İlhan Topaloğlu, Derince Şube Başkanı Refik Çetin, Kiralılar Derneği Başkanı Şevket Avcı ve Gebzeli Bal-Türk üyeleri hazır bulundular.

Programın başında kendisinin Balkan kökeninin nereden geldiğini anlatan Necat Birecik, baba annesinin babasının Selanikte kaymakamlık yaptığını, oradan Varna’ya Varna’dan da Anadoluya nasıl göç ettiklerini anlattı. Bir taraftan Kerküklü bir taraftan da Balkanlı olduğunu anlatan Birecik, Balkanlı olmanın özellikleriyle başlayan söyleşisine başladı.

Balkanlı olmak çile çekmektir, ama bunu içine gömmektir. Balkanlı olmak atalarının topraklarından koparılmaktır. Balkan olmak çalışmak ve başarmaktır. Balkanlı olmak iskan edildiği şehre rengini vermektir… diye başlayan Birecik Balkanlarda ve ülkemizdeki tiyatro anlayışını anlattı. Özellikle Derviş ve Ölüm adlı tiyatro oyununun serencamını anlatan Birecik Balkan Turnesinde Türk Tiyatrosunun geldiği noktayı yaşadığı örnek olaylarla izah etti.

Söyleşi soru cevap bölümüyle sona erdi. Daha sonra Derneğe geçen Birecik burada Dernek yöneticileri ile sohbet etti ve çay içti.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.