Balkanlar’da 100 yıl sonra Türkçe eğitim

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Avrupa Politeknik Üniversitesi işbirliğiyle açılan Prizren Hukuk Fakültesi’nde Türkçe eğitim verilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Üniversitesi ve Avrupa Politeknik Üniversitesi’nin işbirliğiyle Kosova Prizren’de açılan Hukuk Fakültesi’ne ön kayıtlarda son günlere girildi.

Türkçe eğitim verecek ve 200 öğrenci alacak olan fakültede eğitim 15 Kasım’da başlayacak. Kayıt için üniversite birinci basamak sınavında en az 180 taban puan almak yetiyor. Eğitim ücretinin 20 bin lira olduğu fakültede dersleri Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri verecek. Prizen Hukuk Fakültesi’nde seçmeli yabancı diller ise İngilizce ve Rusça olacak.

100 YIL SONRA TÜRKÇE

Prizen Hukuk Fakültesi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Veysel Başpınar başvurmak isteyen adayların Ankara Üniversitesi’nin ilgili birimleriyle, Balkan Üniversitesi’nin internet adresine müracaat edebileceklerini belirtti. Mezunlar hem AB hem de Türk diploması sahibi olacak.
Avrupa Politeknik Üniver-sitesi’nin kurucusu Yalçın Koçak da, “Osmanlı Hükümdarı Murat Hüdevendigar’ın türbesini ziyaretimde duamı ederken kendi kendime Türkçe eğitim yapan bir üniversite sözü vermiştim. 1912 yılında elveda dediğimiz Rumeli’ye 100 yıl sonra Türkçe yeniden merhaba Rumeli diyoruz” diye duygularını dile getirdi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.