“Kamp Öğrencileri” iki günde iki şehrin tarihi ile buluştu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3″ projesinde yarıya gelindi. Ders dışındaki tarih kültür programları kapsamında İzmit ve Bursa’da gezi programları yapıldı.

Önce İzmit

 

Ağustos ayındaki ikinci proje kapsamında Bulgaristan’dan gelen 62 soydaş öğrenci yer aldığı projede, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sivil Toplum Merkezinde eğitimler devam ederken, öğleden sonraları farklı aktiviteler bulunuyor. Bu kapsamda İzmit’in tarihi mekanlarını gezen öğrenciler gördüklerin derslerin yanı sıra kültür ve tarihle iç içe oluyorlar.

Yeni Cuma Camii, Orhan Mahallesi ve Sırrı Paşa Köşkünü gezen öğrenci ve öğretmenleri İzmit’in tarihinde yaptıkları yolculukla güzel bir faaliyeti daha geride bıraktılar.

1i

Sonra Bursa

İzmit’teki gezinin ardından sabah erkenden Bursa’ya yola çıkan öğrenciler Bursa’nın tarihi mekanlarını gezdi, Tophane ziyaretinin ardından Ulu Camii ziyaret ederlerken, kapalı çarşıda alış veriş ettiler.

11902439_1618277701795267_7250001495506257585_n

Bursa merkezden sonra tarihi Cumalıkızık Köyüne gidildi ve Akşama doğru İznik’e geçildi. İznik’te Ayasofya Orhan Camii ve diğer tarihi yerler gezilirken, Bayraklı Dede Tepesi’nden İznik’i seyretme imkanı bulundu. İznik’in ardından öğrenciler Kocaeli’ye döndü.

 


İçeriği Paylaş