Bal-Türk’ten Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi’ne Ziyaret

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkez yönetimi Bulgaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski’yi ziyaret etti. Ziyarette Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan ve Sekreter Sevginar Kocaali yer aldı.

Büyükelçi Nadejda Neynski’nin yanı sıra daha önce daha önce İstanbul Başkonsolosluğu’nda görev yapmış olan Todor Petrov ve diğer konsoloslar da yer aldı. Görüşmelerde Türkiye ile ilişkileri değerlendiren Neynski, Bulgaristan ile Türkiye arasında iyi bir ilişki olduğunu ve bu ilişkileri daha da ileri düzeye çekmek için çalıştıklarını ifade etti. Bu ilişkiler çerçevesinden İstanbul Haliç’te bulunan ve Dünyaca ünlü Demir Kilise’nin Türkiye’nin büyük katkı ve destekleri ile restore edildiğini ve bundan doğan memnuniyetlerini ifade etti. Ekonomik, kültürel ve sivil toplum alanındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için ortak çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu da söz konusu konularda, sivil toplum kurumu olarak, işbirliği içinde ortak çalışma yapmaya hazır olduklarını kültürel çalışmaların yanı sıra özellikle Bulgaristan’a yatırım yapmak isteyen işadamlarına yardımcı olma ve yol gösterme konusunda bir destek ihtiyacı bulunduğunu ifade etti. Ayrıca uzun yıllardır İzmit Balkan Kültür Evi’nde ve geçen yıl ilk defa Bal-Türk Gebze Şubesi’nde Bulgarca kursu açtıklarını, bu kursların Bulgaristan devleti tarafından desteklenmesi ve Bulgaristan’da geçerli olacak şekilde sertifikalandırılması talebinde bulundu. Konu hakkında yardımcı olma sözü veren Neynski, Bal-Türk’ün davetini kabul ederek, aynı zamanda Kocaeli ziyareti konusunda da söz verdi.

Ortak çalışma yapma konusunda karşılıklı görüşmelerin tamamlanması ardından Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu Bulgaristan Büyükelçisi Neynski’ye Pişmaniye ve Kahve Takımı hediye etti.

Büyükelçi ile görüşmenin ardından uzun süre İstanbul Başkonsolosluğunda Kocaeli sorumlusu konsolos olarak görev yapan Todor Petrov’a da ayrıca hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu.

Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu Bulgaristan Büyükelçisi Neynski’ye Hediye Takdim Ediyor
Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Konsolos Todor Petrov’u odasında ziyaret etti

İçeriği Paylaş