Bal-Türk’te “1989 Göç’ü” Konulu Söyleşi Gerçekleşti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlemiş olduğu Entellektüel Sohbetler seminerinde bu hafta “1989 Göçü” konulu şöyleşi düzenlendi.

Balkan Kültür Evinde gerçekleştirilen etkinlikte  Mustafa IŞIK  tarafından  sunum yapıldı. Aynı zamanda Bulgaristan DOST Partisi delegesi olan Mustafa IŞIK Bulgaristan’da 1984-1989  Azınlık Politikaları ve Türkiye’ye Zorunlu Göç hakkında detaylı bilgiler verdi.

Mustafa IŞIK sunumunda;  1989 yılı dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından biriolarak kabul edilebilir, Çünkü bu tarihte Doğu Bloğu diyetanımlanan sosyalist rejimler yıkılmış ve Soğuk Savaş sonaermiştir. Soğuk Savaşı sona erdiren en önemli etken sosyalist rejimlerin krizi olmuştur. Bu anlamda 1989 zorunlu göçüsosyalist rejimlerin yaşadığı krizin ulaştığı en üst noktayıgöstermektedir ve bu anlamda dünya tarihi açısından da önemtaşımaktadır dedi.

Dinleyiciler tarafından beğeni ve ilgiyle izlenilen programın ardından Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu Mustafa IŞIK’a teşekkürlerini iletti.

Ayla Bozkurt


İçeriği Paylaş