Bal-Türk’e İzmir’den Mektup var…

Özel Dosyalar
İçeriği Paylaş

Bal-Türk’e İzmir’de yaşayan göçmenlerden gelen bir mektubu, yorumsuz olarak, site okuyucularımızla paylaşıyoruz:

“Merhaba

Adim Erhan DURMUS. Izmir’de, Görece Göcmen Konutlari’nda yasiyorum. Kircaali’de dogdum.  Bu e-postayi bir grup arkadasim adina yaziyorum.

Yasadigimiz bölgede sosyal projeler üretmesi ve uygulamaya koymasi beklenen olusumlarin yetersiz calismasi hatta bakis aciniza göre degisebilmekle beraber denebilir ki; hic calismamasi ve genel itibariyla gayri ciddi yaklasimlari dolayisiyla, sosyal projeler üretmek adina bir arayis  icine girdik.

Genel itibariyla bölgemizde mevcut derneklerin üzerinde zaman harcamayi uygun gördükleri etkinlikler ile bizim hedeflediklerimizin birbiri ile düsük bir uyumluluga sahip olmasi dolayisiyla Türkiye genelinde yapilan isleri incelemeye basladik.

Gercekten faal olarak calisan, bizim öncelikli hedef alanlarimiz olan egitim, sanat, kültür ve spor gibi alanlarda güzel isler ortaya koyan olusum sayisi maalesef az. Gözlemlerimiz; derneginizin hal-i hazirda yaptigi islerin, bizim de pesinde oldugumuz islerle paralellik icinde oldugu yönünde. Sürekli olarak güncel oldugunu gözledigimiz, düzgün bir dille ve özenle yazilmis metinler iceren internet sitenizde; düzenlediginiz dil kurslarinin, sanat kurslarinin, kültür gezilerinin ilanlarini gipta ile okuduk. Yüksek lisans burs duyurunuz da, tüzük metninizdeki Türkce özeni de bizim icin dikkate degerdi.

Biz bu bölgede bir kültür yaratmak istiyoruz. Hedefimiz bunu egitim yoluyla tesis etmek. Üniversiteye hazirlanan ögrenciler icin (mümkün mertebe gönüllü ya da cüzi ücretler karsiliginda)üniversite ögrencilerinin verecegi hazirlik kurslari, Avrupa Birligi ülkelerinden taleple ya da gönüllüler tarafindan verilecek dil kurslari, bale, dans, müzik kurslari düzenlemeyi, gercek bir kütüphane yaratmayi ve daha fazlasini yapmayi hedefliyoruz.

Bu kurslar vasitasiyla ders veren üniversite ögrencilerini, verdikleri derslerin karsiligi olarak, bulacagimiz sponsorlar yoluyla ya da yerel yönetimler destegi ile madden desteklemeyi hedefliyoruz.

Burada olusturmayi umut ettigimiz kültür; (devletten) bekleyen insanlari degil; bir araya gelip, baskalariyla organize olup, devletin yapamadigini yapmayi basaracak ve bunu yapabilen yeni genclere ön ayak olacak insanlari barindiracak bir cevre yaratacaktir.

Dünyada bir degisim yaratilacaksa bunu ancak iyi egitilmis insanlarin yapabilecegine inaniyoruz.

Hedeflerimizin uyustugunu düsündügümüz derneginizin, bu hedefler dogrultusunda bize yol gösterici, bilgi ve tecrübesiyle destekleyici bir rol alabilecegini düsünüyoruz. Desteginizi, burada yani; Görece Göcmen Konutlari’nda bir subenizi acarak ya da sizin uygun göreceginiz baska bir yolla almak istiyoruz.

Degerlendirmenizin sonucunu sabirsizlikla bekliyoruz.”


İçeriği Paylaş