Bal-Türk Gençlik Kollarından doğa yürüyüşü

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Genel Merkez Gençlik Kolu tarafından Yuvacık Aytepe mevkiine doğa yürüyüşü düzenlendi.
Katılımın yüksek olduğu etkinliğe 40 dernek üyesi ve misafir katıldı. Real alışveriş merkezi otoparkında sabah 9:00 da toplanan grup kısa süreli yolculuğun ardından Aytepe bölgesine ulaştı. Profesyonel rehber eşliğinde Aytepe’den başlayan yolculuğun ilk kısmı Veysel Candan mağarasında mola verene kadar devam etti. Dağın yüksek noktalarından başlayan ve sürekli iniş yaparak devam edilen yürüyüşte karşılaşılan doğal güzellikler herkesi kendine hayran bıraktı. İlk molada katılımcılar gruplar halinde mağara keşfi yaparak heyecanlı dakikalar yaşadı. Mağaranın derinliklerinde yükseklerden dökülen yer altı suları ile karşılaşan grup bol bol fotoğraf çekti. Veysel Candan mağarasında bulunan yarasaları yakından inceleme fırsatı bulan dernek üyeleri beklide hayatlarında ilk defa karşılaştıkları bu canlıyı görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.
YÜRÜYÜŞ VADİNİN EN ALT NOKTASINA KADAR DEVAM ETTİ
Mağara keşfi ile ilk molasını tamamlayan doğasever Balkan Türkleri yürüyüşe kaldığı yerden devam etti. Vadinin dibine doğru inişe devam eden grup yemek molasını vereceği noktaya ulaşmak için zorlu ama güzel bir parkuru hızla geçti. Bu kısımda karşılaşılan büyük bir şelale önünde kısa süreli dinlenme ve fotoğraf çekme molası verildi.
VADİYE HAKİM BİR TEPEDE KAMP ATEŞLERİ YAKILDI
Orman içinde yaklaşık 3 saat yol kat eden Bal-Türk yürüyüş grubu yemek molasını vereceği tepeye ulaştı. Önünde uzanan vadiye hakim bir noktada bulunan mola yerinde katılımcılar kamp ateşlerini yaktı ve yorgunluklarını bir nebze olsun giderdi. Önce sucuklar yendi ardından yol boyunca toplanan kestaneler kamp ateşinin közünde pişirildi. Neşeli dakikalar geçiren ve güneş ışığının vadi üzerinde meydana çıkardığı müthiş güzellikleri fotoğraflayan katılımcılar yürüyüşün son etabına başladı.
YOLCULUĞUN SON MOLASINDA DERE BOYUNDA ÇAYLAR İÇİLDİ
Yemek molasından sonra yaklaşık 2 saat daha yol alan doğaseverler sakin sakin akan bir derenin kıyısına kurulmuş tam bir doğa harikası olan piknik alanına ulaştı. Artık yürüyüşün yorgunluğunu iyice hissetmeye başlayan katılımcılar burada sıcak çaylarını içerken temiz havayı bolca soluyarak şehrin kalabalığına doğru yol almak için araçlarına doğru hareket etti.
Etkinliğe katılanların dere içinde, şelalenin üstünde, orman içinde, dik yamaçlarda ve mağarada bol bol doğa fotoğrafı çektiği yürüyüş akşam 17:00 civarında sona erdi. Güzel bir gün geçirmenin verdiği mutlulukla yüzlerinden tebessüm eksik olmayan katılımcılar, gençlik kolu başkanı Şükrü AR’ a en kısa sürede Bolu Abant gezisi düzenlemesi için taleplerini iletti.

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.