BAL-TÜRK: BALKAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ , BALKAN EVLERİ MAKET YARIŞMASI / SORU VE CEVAPLAR 04.01.2019

Duyurular
İçeriği Paylaş

Merhabalar Sayın Yarışma İlgilisi Öğrenciler ve Ekip Danışmanları

Aşağıda “afiş basımı ve duyuru ilanı” sebeplerinden 25 Aralık’a kadar uzattığımız soru sorma sürecinde gelen sorular ve cevapları iletiyoruz. En geç 6 Mart 2019’a kadar ürünlerinizi bekliyoruz.  Keyifli ve başarılı bir süreç yaşamanız dileklerimizle.

BAL-TÜRK DERNEĞİ / İZMİT-KOCAELİ

  1. S: Yarışma için paylaştığınız bir dwg mevcut mu? Halihazır haritaları nasıl temin edebiliriz?

C: Yarışma için konu ile ilgili temel yayınlara yönlendirme dışında herhangibir döneme ait konut veya konut tipi işaret edilmedi. Ekiplerin bu konuda çalışmalar yapan öğretim elemanları ve uzmanlar ile bir araya gelmesi ve özgürce maketini yapacakları konutu seçmeleri hedeflendi. Ekiplerin seçtikleri konutu seçme sebebi de ürünler arasında mini rapor ve A3 poster ile istenmektedir.

2. S: Balkan Evleri yarışmasına katılmak için herhangi bir ön başvuru gerekiyo mu?

C: Hayır ön koşul veya ön kayıt zorunluluğu yokr. Maket, mini rapor ve A3 posterin, En geç 6 Mart 2019 tarihinde saat 17:00’ye kadar Dernek Binasında olacak şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Posta yolu ile yapılacak teslimlerde en geç bu saat/tarihte İzmit-Kocaeli’deki BALTÜRK dernek binasında olacak şekilde gönderilmelidir.

  1. S: Maketin iç mekanını da yapacak mıyız yoksa sadece dış ve çevre mi yapılacak? Maketin iç mekanını, tefrişleri yapacak mıyız?

C: Maketlerin iç mekan gösterimi ve tefrişi istenmemektedir. Yeterli detayda dış kabuk-cephe-kütle maketi ve yakın çevresi beklenmektedir.

  1. S: Maket teslimleri elden olarak Kocaeli merkez Baltürk Dernek binasına mı yapılacaktır?

C: Evet teslimler dernek binasına, “jüri üyesi olmayan dernek yöneticilerine” tutanak karşılığı yapılacaktır. En geç 6 Mart 2019 saat 17:00’de elden veya bu saatte derneğe ulaşacak şekilde posta yolu ile iletilmelidir. Ekip üyelerinin maket ile birlikte imzalı teslim edecekleri “maket teslim ve katılım formu” önümüzdeki günlerde dernek web sayfasından paylaşılacaktır. (öğrenci belgeleri, ekip üyeleri (imzalı…vb)

  1. S: Konutun yakın çevresi ile ilişkisinin gösterilmesi derken, örneğin çevresinde evler var bunlarında mı maketi yapılması bekleniyor ?

C: Konutun yakın çevresindeki ayrı binalar 1/50 ölçek 100cm x 70 cm kanvasa girdiği kadarıyla kütle olarak gösterilecektir. Canlı ve cansız peyzaj öğelerinin gösterim kalitesine tüm çevre ilişkilerini anlatan maketlerde olduğu gibi riayet edilmesi beklenmektedir.

  1. S: Soyutlama düzeyi derken makette soyutlama çalışması mı isteniyor?

C: Yarışmada maket yapım tekniği tamamen serbest bırakılmıştır. Tüm maket çalışmalarında malzemede “gerçeğe yakınlık” veya “soyutlama” tercihi üzerinden bir yelpaze görülmektedir. Yarışma sürecinde jüri, maket tekniğini bilinçli olarak sınırlamayarak her tür maket yapım tekniğine tekniğe açık olan bu yarışma sonucunda ortaya çıkacak ürünleri değerlendirecektir.

  1. S: Önlisans öğrencileri ibaresi yer alıyor açıklamada….mimarlık öğrenci olma şartı var mı?

C: Yarışma Trakya ve tüm Balkan Coğrafyasındaki akademilerde öğrenim görmekte olan sadece “Lisans ve Önlisans” öğrencilerine açıktır. Bölüm veya program kısıtlaması yoktur. Ancak profesyonel aşama olarak gördüğü yüksek lisans ve doktora öğrencilerini yarışma kapsamı dışına almıştır.

  1. S: Balkan Evleri Maket Yarışması için yapım tekniği olarak herhangibir sınırlandırma mevcut mudur? Örneğin CNC vb. kesim türleri kullanım kısıtlaması var mı?

C: Yarışma sürecinde jüri, maket tekniğini bilinçli olarak sınırlamamakta ve her tür yaratıcı tekniğe açık bırakmaktadır. Maket ekibinin, maket yapımı için herhangibir malzemeyi herhangibir şekilde işleyerek konutun karakterini ifade edecek biçimde üretmesi ve teslim etmesi beklenmektedir.

  1. S: Rumuz gösterimini nasıl yapacağız?

C: 1/50 ölçek 100cm x 70 cm Maketin ve A3 Posterin sağ-üst köşesine “1cm x 5 cm beyaz zemin çerçeve içerisine 5 rakamdam müteşekkil ve ardışık sayılar ve aynı rakamın ikiden fazla tekrarı kullanılmayacak” şekilde seçilerek belirtilecektir. Ayrıca mini raporda da rumuz belirtilmelidir.

 


İçeriği Paylaş