Bal-Türk 6. Balkan Şenliğinde Buluştu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ve üyeleri 6. Geleneksel Balkan Şenliği için Cephanelik Mesire alanında buluştu. Yapılan şenliğe Dernek Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz, Karamürsel Şube Başkanı Emine Öztürk, Çayırova Şube Başkan Vekili Günay Uzun, MAPHOYTAG (Mehmet Ali Paşa Halk Oyunları Gurubu) Başkanı Özkan Göçenler ve diğer dernek yöneticileri de yer aldı.

Bu yıl altıncısı düzenlenen Balkan Şenlğinin Bulgairstan’dan konukları da vardı. Bal-Türk’ün Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 2” projesi kapsamında Kocaeli’de bulunan 77 lise öğrencisi ve öğretmenleri de yer aldı.

Amacımız Üyelerimiz Arasında Dayanışma

Düzenlenen şenlikte konuşan Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu, “Bu tür şenliklerin iki amacı var. Bizler bu şekilde üyelerimiz arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı artırıyoruz. Aynı zamanda da Balkanlardaki soydaşlarımızla bir araya gelerek onlara destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Erken saatlerden itibaren mesire alanına gelen ve kahvaltılarını yapan üyeler kısa sürede alanı doldurdu. Öğleye doğru başlayan yarışmalar ise oldukça çekişmeliydi. Erkekler, Bayanlar ve çocuklar kategorisinde ip çekme yarışması, yoğurt yeme yarışmaları, yumurta taşıma, sandalye kapmaca ve çuval yarışmaları Balkan Şenliğine ren kattı.

Yarışmaların ardından Balkan Müzikleri eşliğinde oyunlar oynandı, halaylar çekildi.

15

 


İçeriği Paylaş