BAL-GÖÇ’ten iftar programı

Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Bursa’da iftar programı düzenledi.

Yıldırım Belediyesi Yunus Emre Spor Kompleksi’nde düzenlenen iftar programına Bursa milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BAL-GÖÇ Genel Başkanı Yüksel Özkan, iftardan sonra yaptığı konuşmada, yardımlaşma ve hoşgörü ayı olan ramazanda yaşanan bu güzelliklerin diğer 11 aya da örnek olmasını temenni ettiklerini söyledi.

Hiçbir gücün birliklerini bozamayacağını belirten Özkan, “Gerekçesi ne olursa olsun terör eylemlerini tasvip etmemiz mümkün değil. Terörü lanetliyoruz. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Çanakkale şehitlerimiz ve bugüne kadar bu ülkenin birliği ve beraberliği için kanını döken tüm güvenlik kuvvetlerimizi, askerlerimize, polislerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.” ifadesinde bulundu.

Teröre ve yandaşlarına meclis çatısı altında destek olan kişilerin siyaset yapmalarının doğru olmadığına dikkati çeken Özkan, şöyle devam etti:

“Buradan şunu haykırıyoruz, daha iki gün önce iki soydaşımız, iki üyemiz şehit oldu. Biz bu ülkenin asli unsurlarıyız. Nasıl ki dedelerimiz Çanakkale’ye şehit olmaya koştular ve şehit oldular. Kırcaali’den Kosova’ya Diyarbakır’dan Samsun’a bu ülkenin birliği ve beraberliği için can verdiler, gerekirse hepimiz can vermeye hazırız. Kendilerini hak ve hukuk savunucusu zanneden bir sürü siyasetçi terörist ailelerini, terörist mezarlarını ziyaret etmekte utanmıyorlar. Bunun anlamı teröre destektir. Parlamentoda sizin vergilerinizle benim vergilerimle siyaset yapan insanların buna hakkı yoktur.”

“Uluslararası arenalarda tarihi yok sayarak bizim adımıza tarihi karar veren parlamentoları kınıyoruz.” diyen Özkan, şunları kaydetti:

“Bizim arşivlerimiz açık. Gelsinler araştırsınlar. Hiç kimse Balkanlarda yapılan soykırımları gündeme getirmiyor. Sadece Balkan savaşlarında bugün Bulgaristan toprakları dediğimiz topraklarda katledilenlerin sayısı 631 bin. Savaşta her şey olur diyoruz. Fakat birileri savaşta cereyan eden bu trajik olayları politik malzeme yapmaya devam ediyor. Gerekirse biz de bunun karşılığını kendi parlamentolarımızda sivil toplum örgütleri olarak da kamuoyu ile paylaşmaya hazırız. Gerekirse bunu yüksek sesle haykıracağız.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

 


İçeriği Paylaş