Bakan Dobrev: AB resesyonda, Türkiye ve Çin gibi ülkelere ihracat yapılmalı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev, iş dünyası önünde hükümetin ekonominin canlandırılması için öngördüğü öncelikleri açıkladı. Bulgaristan ekonomisinin büyüme sağlayabilmesi için önemli noktalara işaret eden Bakan Dobrev, bunların yatırım, ihracatın desteklenmesi ve hammadde yerine hazır ürünlerin ihraç edilmesinin olduğunu kaydetti. Küçük ve orta ölçekli fabrikaların ‘rekabet edebilirlik’ programı kapsamında 1.5 milyar euro yatırım alabileceklerine değinen Bakan Dobrev, ülkeye doğrudan yatırımların yapılması için şartların da hazırlandığını ve gelecek yıl için 3 milyar euro yabancı yatırım beklediklerini belirtti. Hükümet olarak çok güzel bir ürün meydana getirdiklerini ifade eden Bakan Dobrev, bu ürünün Bulgaristan’ın yatırım destinasyonu hale getirilmesi olduğunu vurguladı. İkinci ürün olarak bütçeyi gösteren Bakan Dobrev, yeni bütçe sayesinde birçok vatandaşın gelirlerini artırdıklarını ve bu sayede tüketimin çoğalacağını kaydetti. Üçüncü ürün olark da ekonominin büyümesi için ihracatın arttırılması gösterildi.

Avrupa Birliği’nin resesyonda bulunduğunu ifade eden Bakan Dobrev, Bulgaristan’ın ihracatının yüzde 78’inin AB ülkelerine yapıldığını, yüzde 28’in ise üçüncü ülkelere yapıldığını kaydetti. Ülke ekonomisinin büyümesi için üçüncü ülkelere yapılan ihracatın artırılması gerektiğini belirten Dobrev, ekonomik büyüme kaydeden Türkiye ve Çin gibi ülkelere ihracatın çoğaltılması için devletin fabrikalara yeni piyasalar bulmada yardımcı olması gerektiğini vurguladı.

http://zaman.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.