Ayvaz Dede Şenlikleri sona erdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri’nin 501. yıl etkinlikleri, Ayvaz Dede’nin 40 gün boyunca dua ettiği yerde on binlerce kişinin katılımıyla kılınan toplu namaz ve edilen duanın ardından son buldu.

Bosna-Hersek’in en uzun soluklu olan ve her yıl on binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Şenlikler kapsamında ülkenin çeşitli yerlerinden ellerinde Osmanlı’yı temsil eden sancaklar, başlarında kırmızı fesleriyle gelerek önceki gün Karaula kasabasından yola çıkan yaklaşık 300 atlı, sabah saatlerinde Prusaç kasabasında toplandı.

Bosna Hersek, Avustralya, Norveç gibi ülkelerde bulunan Boşnak toplulukların cemaatlerini temsil eden 64 sancağın Prusaç kasabasında etkinlik alanına ulaştırılmak üzere ”bayraktar” olarak adlandırılan ve cemaatler adına seçilen kişilere verildi.

Etkinliklere katılmak için, Prusaç kasabasına, yurt dışından da çok sayıda kişi geldi. Etkinliklere katılanlar, atlı birlikler öncülüğünde, 500 yıl önce yaşanan kuraklık sırasında Ayvaz Dede’nin 40 gün boyunca dua ettiği ve daha sonra suyun çıktığı dağa doğru, yaya olarak hareket etti.

Yaklaşık 8 kilometrelik yolun ardından on binlerce kişi, ilk olarak, kayanın yarılıp suyun çıktığına inanılan alanda dua etti. Dua edilmesine Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Travnik Müftüsü Nusret Abdibegoviç, Türkiyeli Hafız Ömer Faruk Güney ve Bosna Hersek İslam Birliği ve Silahlı Kuvvetlerinin yetkilileri de katıldı.

Buradan etkinliklerin yapılacağı alana gidenler için, Türkiye’de 1959’da sivil mehter takımı olarak kurulan İnegöl Mehteri Folkloru Araştırma ve Yaşatma Derneği’nden 39 kişilik mehter takımı konser verdi.

Mehterin yanı sıra, Türkiye’den Ömer Faruk Güney ve Bosna Hersek’in genç sanatçılarından Armin Muzaferiya ilahiler seslendirdi.

Bosna-Hersek’in Reis-ül Uleması Dr. Mustafa Ceriç, konserin ardından yaptığı konuşmada, Ayvaz Dede Şenlikleri’nde özellikle Türkiye ve İran’dan gelen misafirleri görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Etkinliklerin önemine işaret eden Ceriç, ”İstanbul ve Tahran’dan gelen Kuran-ı Kerim okuyan bu güzel sesler, buradaki seslerle birleşince oluşan birlik gökyüzüne kadar ulaşır” dedi.

Etkinliklerin bugünkü programın ardından geniş alanda binlerce katılımcının toplu namaz kılması ve dua etmesiyle sona erdi. Namazın ardından, 19 gündür çeşitli etkinliklerle devam eden Ayvaz Dede Şenlikleri sona erdi.

Etkinlikler alanına daha önce konulan katılımcı ülkeler olan Bosna Hersek, Türkiye ve İran’ın bayrakları, etkinlikler sonunda indirildi. Türkiye’nin bayrağını Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Cengiz Aydın, Bosna Hersek bayrağını Donyi Vakuf Belediyesi Başkanı Huso Suşiç indirdi.

TÜRKİYE’DEN YOĞUN KATILIM

Bu yıl 501’üncüsü düzenlenen şenliklere, dünyanın çeşitli yerlerindeki Boşnakların yanı sıra Türkiye’den de yoğun katılım oldu. Çok sayıda tur şirketi, şenlikler için binlerce kişiyi Türkiye’den Bosna-Hersek’e getirdi. Ayrıca etkinliklerin yapıldığı alanda binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla mehteran takımının parçalarına eşlik ederek, Türkiye’ye sevgi gösterilerinde bulundu.

Asilder’in gençlere Bosna’yı tanıtma amaçlı düzenlediği gezinin kapsamında Ayvaz Dede Şenlikleri’ne katılarak burada yaklaşık bin Türk bayrağı, 1500 şapka ve tişörtün yanı sıra Türkiye tanıtma kitapçığı da katılımcılara dağıttı.

AYVAZ DEDE

Ayvaz Dede Şenlikleri, her yıl on binlerce kişinin katılımıyla Bosna-Hersek’te bu zamana kadar yapılan en uzun soluklu etkinlik olarak biliniyor.

Ayvaz Dede, Sarı Saltuk gibi irşad maksadıyla Anadolu’dan kalkıp bölgeye gelen Horasan erenlerinden. İnanışa göre, Manisa Akhisarlı bir derviş olan Ayvaz Dede, 500 yıl önce, kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapılan Donyi Vakuf kentinin Prusaç kasabasındaki dağa geldi.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için 40 gün 40 gece burada ibadet eden Ayvaz Dede, bir gece, uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördü. Boynuz sesiyle uykusundan uyanan Ayvaz Dede, bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu. Böylece bölge suya kavuşmuş oldu. Bu olayı duyan çok sayıda kişi de Müslüman oldu. Şenliklerin bir bakıma bu bölgedeki insanların İslamı seçişi nedeniyle de kutlandığı biliniyor. Müslümanlar kadar Hristiyanların da inandığı efsanenin kahramanı Ayvaz Dede’nin suyu bulduğu ve mezarının yer aldığı dağın etekleri, 501 yıldır Ayvaz Dede Şenliklerine ev sahipliğini yapıyor.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.