“Ayaklar Yürümezse Gözün İleriyi Görmesi bir İşe Yaramaz”

Gebze Haberler Karamürsel
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 17.Dönem Yönetim Kurulu şubelerini ziyaretlere son hızla başladı.

İlk olarak Karamürsel şubesini ziyaret eden Doç. Dr. Selçuk Koç, Dr. Bayram Çolakoğlu, Doç. Dr. Ayhan Orhan, Yavuz Usta, Selahattin Aydın, Sevginar Kocaali, Sevcan Günzit, Fatma Basım, Yeşim Armağan Arslan ve Elif Bilge Doğan BAL-TÜRK Karamürsel şube başkanı Türkan Bülbül Günay’ın misafiri oldular.

Karamürsel Balkan Türkleri üyelerinin yoğun ilgisi ile karşılaşan Yönetim Kurulu üyeleri sıcak sohbet ve ikramlar ile ağırlandı.


Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın da katıldığı bu ziyaret karşılıklı istişare ve hasbihal ile sürdü.
Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Selçuk Koç Karamürsel şubesinin gerek sosyal gerekse konum açısından önemli olduğunu ve birlikte hareket etmeyi sürdüreceklerini belirterek “şubeler el ve ayaklar gibidir, evet biz genel merkez olarak başı temsil ediyoruz ancak el ve ayakların olmadığı bir beden bütünlüğü düşünülemez” dedi
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım Balkanlarla hem dini hem kültürel hem de Boşnak kökenli olması hasebiyle etnik bağları olduğunu ifade ederek Türkiye ve Balkan coğrafyasının bir olduğunu ve her zaman birlik olacaklarını dile getirdi.
“O topraklarda yaşayan insanlarımızı ziyaret ettiğimizde çok büyük dertlerle hemhal olduklarını görüyoruz. Bizim memleketimizde müslümanlık çok kolay ancak Balkanlar’da çok zor, hele Türklük daha da zor. Ve istedikleri tek şey de burdan bir selam, bir muhabbet bir destek. Onlar burdan aldıkları en ufacık bir destekle bizim yapamadığımız pek çok şeyi yapıyorlar.

Bizim burada bu dernekler vasıtası ile yapmaya çalıştığımız şey asla Anadolu coğrafyasını bölmek ve ayrıştırmak adına değil bilakis bu topraklarda bulunan bütün kültürleri bir araya getirip birleştirmek. Bizler tek bayrak tek vatan tek millet ve tek devlet kültüründen gelen insanlarız zaten.

Bu ülkenin temel değerlerine, cumhuriyete ve demokrasiye sonuna kadar sahip çıkan bir zihniyete sahibiz” diyen Karamürsel belediye başkanı Bal-Türk özelinde bu tarz oluşumların çok kültürlü bu demokratik ortamların devamlı ve kullanılır olması için son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Ayrıca 15 Temmuz’da yaşanan ve ülkemizin felaketin eşiğinden döndüğü elim olayı kast ederek “Önceden insanlar alnı secdeye değen insanlarla karşılaşalım diye dua ederdi, ancak gördük ki bu eksik bir dua imiş. Allah insanımızı ve ülkemizi Allah korkulu ve mutlaka vatan millet sevgisini ve sadakatini kalbinde taşıyan insanlarla karşılaştırsın diye dua etmeyi öğrendik” diye konuştu.


Aynı günün akşamında Genel Merkez’de Gebze şubesi başkanı Selçuk Karademir ve ekibini ağırlandı.

Gebze’nin kalabalık üye ve delegeleri ve stratejik önemi sebebi ile büyük öneme sahip olduğunu ve bu potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmek için neler yapılması gerektiği konuşuldu.


İçeriği Paylaş