Avrupa’nın ortasındaki utanç çizgisi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna’daki savaşın başlamasının 20’nci yıldönümünde başkent Saraybosna’da hayatını kaybeden 11 bin 541 savaş kurbanı anısına şehrin en merkezi caddesi olan Titova’ya 11 bin 541 kırmızı sandalye dizildi.

Saraybosna’nın kuşatma altına alınmasının 20’nci yıldönümü dolayısıyla kentte çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor.

Anma etkinlikleri kapsamında, Saraybosna’nın en işlek caddesi olan Titova trafiğe kapatıldı. Savaşta hayatını kaybeden Saraybosnalılar anısına “Özgürlük Ateşi”nden Alipaşa Camisi’ne kadar kırmızı sandalyeler dizildi. Savaşta yaşamını yitirenlerin “kanını” temsil eden kırmızı sandalyeler, cadde boyunca insanları hüzne boğan acı bir görüntü oluşturdu.

Kırmızı sandalyelerin dizildiği cadde boyunca bugün Cuma namazının ardından, anma programı düzenlenecek. Tören kapsamında, çoğunluğu çocuk ve öğrencilerden oluşan 750 kişilik koro hüzünlü parçalar seslendirecek.

Etkinliğin organizatörü Haris Paşoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden insanları anmak ve onların hatırasına saygıda bulunmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Dünyaya barış mesajı göndermek istediklerini vurgulayan Paşoviç, ülkedeki sorunları insani yöntemlerle çözmek niyetinde olduklarını vurguladı.

Bu arada, merhum Aliya İzzetbegoviç’in mezarının da bulunduğu Kovaçi Şehitliği’nde ise anma programı düzenlendi. Törene, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Hırvat üye Jelyko Komşiç ve öteki yetkililer katıldı.

Tören kapsamında, şehitler anıtına ve merhum Aliya İzzetbegoviç’in mezarına çiçek bırakıldı. Sessizliğin ve hüznün hakim olduğu program daha sonra okunan duayla sona erdi.

Hürriyet


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.