Avrupa İslamofobi Zirvesi sona erdi

Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da üç gündür  devam eden Avrupa İslamofobi Zirvesi sona erdi. Başkentteki Halk Tiyatrosu’nda düzenlenen “İslamofobi ile mücadele”  konulu son oturumda, “Müslümanlar, Avrupa’nın ayrılmaz parçasıdır” mesajı  verildi.

avrupa-islamofobi-zirvesi-sona-erdi-7253168

SARAYBOSNA (AA)

Zirve Sözcüsü Muddassar Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zirve  bitiminde hazırlanacak bildirinin Avrupalı siyasetçiler tarafından “dikkatle”  okunması gerektiğini ifade ederek, “Avrupa, güvensiz bir durumla karşı karşıya.  İngiltere’nin Avrupa Birliği‘nden (AB) ayrılması, sağ partilerin güçlenmesi ve  İslamofobi, Avrupa’nın bugünlerde karşılaştığı zorluklardan birkaçı.” dedi.

Yayınlanacak bildirinin Avrupa’da birlik, dayanışma ve olumlu bakış  açısı uyandırmasını dileyen Ahmed, bildirinin medya kanallarında da  yayınlanacağını aktardı.

Ahmed, Müslümanların Avrupa’nın bir parçası olduğunu vurgulayarak,  “Avrupa’nın, istikrarını korumasında temel faktör olabiliriz. Bu nedenle  siyasetçilerin Müslümanlara ayrı bir dikkatle yaklaşması gerekir.” diye konuştu.

“Güçlü siyasetçilere ihtiyaç var”

Salzburg Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr.  Farid Hafez de İslamofobi ile mücadelede cesaretin son derece önemli olduğunu  belirterek, “Zirve kapsamında, var olan İslamofobi sorununun üzerine odaklandık  ve kamuoyunu konu hakkında bilinçlendirmeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’dan demokrasi ve insan hakları konularında daha çok yatırım  yapma beklentisi içerisinde olduklarına işaret eden Hafez, değerlere önem veren  güçlü siyasetçilere ihtiyaç duyduklarını ve bu noktanın bildiride özellikle yer  alacağını ifade etti.

Ümraniye Belediyesi tarafından Saraybosna‘da düzenlenen zirveye,  Ümraniye Belediye Başkanı HASAN Can’ın yanı sıra eski İspanya Başbakanı Jorge  Luis Rodriguez Zapatero, eskiİngiltere Dışişleri Bakanı Han Jack Straw, eski  Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi  Cihad Erginay da katıldı. Türkiye’nin yanı sıra ABD,Kanada, Kuveyt, Ürdün,  İngiltere, Fransa ve Almanya‘dan çok sayıda akademisyen de zirve kapsamında  çalışmalarını sundu.

Üç gün süren zirve kapsamında, “İslamofobi: Avrupa’nın barış ve  istikrarına tehdit” ve “Avrupa’da İslamofobi” konulu birçok oturum düzenlendi.

Zirve kapsamında hazırlanan bildirinin, Avrupa Parlamentosu‘na  sunulacağı belirtildi.

Kaynak: Milliyet.com.tr


İçeriği Paylaş