Avrupa Birliğinin Kıbrıs Dönem Başkanlığı açısından Bulgaristan

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1 Temmuz tarihinden itibaren 31 Aralık’a kadar Kıbrıs, Avrupa Birliğinin dönembaşkanlığını devraldı. Kıbrıs, bir milyonluk nüfusuyla küçük bir ada ülkesi olup 2004 yılında AB’nin üyesi oldu ve ilk defa bu göreve gelirken, şimdiki AB dönem başkanı Danimarka ve bir sonraki dönem başkanı İrlanda ile birlikte AB’ni yönetecektir.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Sofya’da, Kıbrıs’ın dönem başkanlık görevini devralması nedeniyle Avrupa Enstitüsü ve Kıbrıs’ın Bulgaristan Büyükelçiliği ile ortaklaşa olarak düzenlenen konferansta “Bulgaristan’ın, Kıbrıs’ın Avrupa Birliğinin Dönem Başkanlığından doğrudan ilgisi vardır, çünkü geri kalan tün üye ülkelere nazaran Kıbrıs’ta Bulgar azınlığı çoğunluktadır. Bulgarlar, Kıbrıs halkının yüzde 5’ini oluştururyor” dedi.
2007 yılından, AB’ne üye olarak kabul edilmesinde bu yana Bulgaristan’ın ilerlemesine ilişkin Avrupa Komisyonundan kapsamlı bir değerlendirmeyi beklediğimiz bu günlerde bizim için söz konusu dönem çok önemlidir.

Forumda konuşan Bulgaristan’ın Kıbrıs Büyükelçisi Stavros Amvrosiy, bir sonraki 6 aylık döneminin dört temel önceliklerini tanıttı. Bunlar arasında, daha etkili ve dirençli Avrupa, istikrarlı ekonomik büyüme temeline dayanan Avrupa için daha iyi imkanların yaratılması, dayanışma ve sosyal yakınlığa dayanan ve vatandaşlarıyla yüz yüze gelen Avrupa ve komşularına daha yakın bir Avrupa yaratmaktır. Büyükelçinin sözlerine göre, “Daha iyi bir Avrupa” motosu altında söz konusu öncelikler Avrupa Birliğinin değerlerine dayanmaktadır.
Büyükelçisi Stavros Amvrosiy, şöyle konuştu: “Kırbrıs dönem başkanlığı, söz konusu değerlere dayanacak ve daha iyi bir Avrupa için çalışacaktır. Yani, kendi vatandaşlarına ve onların ihtiyaçlarına dönük bir Avrupa Birliği için çalışacak. Hızlı ekonomik büyümeye ve sosyal yakınlaşmaya, faha fazla iş yeri ve entegrasyon politikaları temeline dayanan, daha etkili bir Avrupa arzuluyoruz. Amaç, dayanışma prensibini ön plana çıkaran Avrupa Birliği yaratmaktır. Tek sözle, gençlere odaklanarak Avrupa’ya daha iyi bir gelecek sağlamaktır.”

Kıbrıs dönem başkanlığının belirli amaçları arasında, bir sonraki Avrupa Birliği 2014-2020 döneminde çok yıllık mali çerçevesine ilişkin anlaşmaların tamamlanması, yer alıyor.
Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, konuşmasında şöyle dedi:
“Bulgaristan gibi bir ülke için, tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinin, mali dissiplini ekonomik büyümeye karşı koyan gereksiz tarışmalara girmemeleri çok önemlidir. Bu, aslında finansman sevilerinin belirlenmesinde makroekonomik kriterlerin daha geniş bir şekilde kullanılması anlamına geliyor.”

Bakan Mladenov, Eylül ayında ülkemiz, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesine katılması konusuna ilişkin gelişmelerin yolunu bekllediğini hatırlatırken şunları belirtti:
“Bulgaristan, verilen şartların tümünü yerine getirmiştir. İki ülkenin, Schengen bölgesine katılması için uygun metin bulundu ve bunun üzerinde birleşebiliriz. Tabii ki, burada üyeliğin bize ve diğer Schengen üyesi ülkelerine sınır kontrolüyle ilgili getirdiği tüm sorumluluklar da dahil. Bulgaristan, sadece kriterleri yerine getirmiyor, artı, onları büyük bir titizlikle yerine getiriyor.”

Türkçesi: Şevkiye Çakır

http://bnr.bg


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.