Amerika’dan Gelen Balkanlı Gençler Sekapark’ta ağırlandı

Bal-Türk'ten Haberler Fotoğraflar Haberler Multimedya
İçeriği Paylaş

Amerika Birleşik Devletlerinde farklı üniversitelerde eğitim gören Balkan kökenli gençlerden oluşan 35 kişilik grup Kocaeli Sekapark’ta Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Karamürsel Bosna-Hersek Türkleri Derneği tarafından ağırlandı.

Bosna-Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Sırbistan’dan ABD’ye göç etmiş ailelerin çocukları olan gençler Türkiye gezisinde hem Türkiye’yi yakından tanıma fırsatı buluyor hem de Türkiye’deki Balkan göçmenleri ile buluşma şansını yakalıyor. Bu gençlere ayrıca Türkiye’de staj yapma imkânı da sağlanacak. TUSKON’a üye iş adamları tarafından iş yerlerinde staj yaptırılacak gençlerin ABD’nin önemli üniversitelerde derece yapmış olmaları da dikkat çekiyor.

Sekapark Palmiye Kafe’de Balkanlı gençler ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkez ve Gebze Şubesi gençlik kolları ile Karamürsel Bosna Hersek Türkleri yönetim kurulu üyeleri birlikte akşam yemeği yedi. Yemekten sonra Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve Karamürsel Bosna-Hersek Türkleri Başkanı Ahmet Utaş yaptıkları konuşmalarla kendi memleketlerinden, özellikle eski Yugoslavya’daki savaş nedeniyle, ABD’ye gitmek zorunda kalan savaş mağduru ailelerin çocukları olan bu gençlerin Türkiye’deki kardeşleri ile buluşmasının ve Balkanlardaki akrabalarıyla olan ilişkileri sürdürmesinin öneminden bahsedildi. Türkiye ile ilişkilerin her yönüyle devamı üzerinde duruldu.

Yemekten sonra gençler gruplar halinde Sekapark’ı gezerken ortak kanaat Türkiye’nin son yıllarda uluslar arası alanda artan itibarı ve ekonomik büyümesi oldu. Programın ardından gençler Türkiye’deki programlarının İstanbul bölümüne geçmek üzere uğurlandı.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.