AB referandumuna savcılık soruşturması

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Moldova Başsavcılığı, Gagavuz Özerk Bölgesi’nde bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan AB ile Gümrük Birliği üyeliği referandumuna ilişkin soruşturma başlattı

Moldova Başsavcılığının Gagavuz Özerk Bölgesi’nde bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği üyeliği referandumuna ilişkin soruşturma başlattığı bildirildi.

Başsavcılığın açıklamasında, “Moldova Başsavcılığı tarafından 2014’te Gagavuzya’da gerçekleştirilmesi planlanan referanduma ilişkin olarak soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Gagavuz Özerk Bölgesi Milletvekili Sergei Çimpoeş, Başsavcılığın girişimine rağmen Gagavuz halkının referanduma gideceğini söyledi. Moldova Hükümeti ise “Avrupa Birliği” ile “Gümrük Birliği” seçeneklerinin halka sunulacağı referanduma soğuk bakıyor.

Komratskiy Bölge Mahkemesinin Gagavuz Halk Meclisi referandum kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldığı ülkede, halk oylamasının yapılıp yapılmayacağı henüz kesinlik kazanmadı.

Gagavuz Özerk Bölgesi Halk Meclisi, Avrupa Birliği’nin Vilnius’taki Doğu Ortaklık Toplantısı’ndan bir gün önce Gagavuz Özerk Bölgesi dış politik eğiliminin belirlenmesi amacıyla 2 Şubat 2014’te bir referandum düzenlemesine, ayrıca referandum için bütçeden kaynak ayrılmasına karar vermişti.

Öte yandan Moldova, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 28-29 Kasım’da düzenlenen Doğu İşbirliği Zirvesi’nde Avrupa Birliği’nden vizesiz seyahat garantisi almıştı.

AA


İçeriği Paylaş