AB projesi ile Lüleburgaz ve Yambol’daki KOBİ’lerin rekabet gücü arttı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yambol ile Lüleburgas şehirleri arasında gerçekleştirilen ‘Balkanlarda Güneydoğu Avrupa Ağı’ konulu sınırötesi işbirliği programı başarıyla sona erdi. Projenin tamamlanması ile ilgili olarak Lüleburgaz’da bir iş formu gerçekleştirildi. Foruma her iki şehirdeki küçük ve orta ölçekli şirket temsilcileri katıldı. 9 ay önce başlayan ve küçük ve orta ölçekli şirketlerin (KOBİ) gelişimini hedefleyen projenin başarı ile sona erdiği belirtildi. Projenin ortakları arasında Küçük ve Orta Ölçekli Kuruluşları Geliştirme Merkezi Yambol Şubesi (NASMB), Lüleburgaz Belediyesi  ve Lüleburgaz İşadamları Derneği (LİAD) yer aldı. Yaklaşık 100 bin euro bütçeye sahip proje ile insan sermayesi kalitesinin arttırılması, girişimciliğin teşvik edilmesi, sınır bölgelerinde sürdürülebilir sosyo ekonomik gelişmenin oluşturabilmesi, KOBİ’lerin ve sivil toplum kuruluşlarının rekabet gücünün artırması amaçlandı. Proje kapsamında proje eğitimleri, proje katılımı ve yönetim eğitimleri ile iki bölgede KOBİ’lere yönelik anket ve araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalara 200 KOBİ katıldı.
Projenin sonucu olarak küçük ve orta ölçekli kuruluşların ve sivil toplum kuruluşlarının rekabet gücünün artırıldığı, Stratejik Planlama konusunda kapasitenin artırıldığı, Proje hazırlama ve yönetme konusunda kapasite oluşturulduğu, hedef grup arasında tartışma ve bilgi alış verişi için mekanizma kurulduğu, online uzaktan eğitim için bir sistemin kurulduğu, Yambol ve Lüleburgaz arasında iki ekonomik forum ile iki çalışma ziyareti gerçekleştirildiği belirtildi.
Lüleburgaz’da gerçekleştirilen foruma misafir olarak katılan Prof. General Stoyan Andreev, iki ülke arasındaki ilişkilerin öneminden bahsetti. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan hükümetinin Ankara’ya yaptığı ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine büyük katkı sağladığını vurguladı. Ziyaret ile siyasi, ekonomik, sosyal ve askeri alanlarında bir çok işbirliği ortaklıklarının kapısının aralandığını kaydeden Andreev, iki ülke işadamları arasında çeşitli işbirliklerinin oluşturulacağına inandığını aktardı. Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüne yer veren Andreev, Atatürk’ün ‘Ekonominin ilerlediği yerde siyasete gerek yoktur’ sözünün çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Erkan Tunca, Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.