5. Ulusal Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırma Kongresi

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz.
Samsun ile Kavala arasında yoğun bir turizm hareketi geliştirmek istiyoruz.
Ak Parti izmir milletvekili Rifat Sait: Bizden sağcı çıkar, solcu çıkar ama vatan haini çıkmaz.
Ak Parti Samsun milletvekili Mustafa Demir: Türkiye’de birçok kökenden yaşayan insanlar var. En fazla kökenden insan yaşayan ender şehirlerdenbir tanesi Samsun’dur.
Samsun Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç: Balkan coğrafyasından Türkiye’ye 3 milyon kişi zorunlu göçe tabi tutulmuştur.- Samsun Mübadele Derneği tarafından düzenlenen “5. Ulusal Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi”nin açılışı Canik Kültür Merkezi’nde (CKM) yapıldı.

Kongreye Samsun Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Canik Kaymakamı Abdullah Kalkan, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, oda başkanları ve çok sayıda davetlikatıldı.

Kongrede ilk olarak DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Özoral’a katkılarından dolayı Samsun Mübadele Derneği Başkanı Salih Meriç plaket verdi. Daha sonra DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Özoral, “Ömrüm boyunca Balkan Türklerinin bana vereceği görevleri sağlığım elverdiğince yerine getireceğim” dedi.

Mübadele derneğinin sadece hemşehri derneği olmadığını belirten Samsun Mübadele Derneği Başkanı Salih Meriç, “Samsun Mübadele Derneğimiz aynı zaman kültürel çalışmalara ağırlık veren, bilimsel çalışmaları teşvik eden, yönlendiren ve yardım eden ciddi bir sivil toplum kuruluşu olma iddiasını taşımaktadır” diye konuştu.

Tarihin en önemli olgularından bir tanesinin göçler olduğunu ifade eden OMÜTarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, “30 Ocak 1923 Lozan Antlaşmaları sırasında imzalamış olduğumuz Türk ve Yunan Mübadele Antlaşması teşkil etmektedir. Bu antlaşma ile Anadolu’muzun değişik vilayetlerimize ve özellikle Samsun’umuza 20 binden fazla mübadil, Yunanistan’dan gelmiştir” şeklinde konuştu.

Yunanistan’ın Kavala şehri ile Samsun arasında yoğun bir turizm hareketini geliştirmek için görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Hatta buna Büyükşehir Belediyesi olarak da sponsorluk yapmayı düşünüyoruz. Her iki şehir insanlarının da birbirlerini görme istekleri var. Önümüzdeki yaz bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Samsun’umuzda eksik olan bir turizm potansiyelimiz var” dedi.

Kendisinin de Balkan göçmeni olduğunu ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, “Bizden sağcı çıkar, solcu çıkar ama vatan haini çıkmaz. Mübadele ve Balkan Türkleri kültürü çalışmaları zorlu bir çalışmadır. Ben de sivil toplum temsilciliğinden geldiğim için bunları biliyorum. Bizleri bu salonda buluşturan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de birçok şehirde birçok kökende yaşayan insanların olduğunu vurgulayan AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, “En fazla kökenden insanın yaşadığı ender şehirlerden bir tanesi de Samsun’dur. Biz bunun güzelliğini hem Samsun’umuza hem de ülkemize katkı sağlamaya yönelik değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Balkan coğrafyasından 3 milyon kişinin Türkiye’ye zorunlu göçe tabi tutulduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç ise şunları söyledi: “3 milyon insan kıyıma uğramıştır. Bu topraklardan da zorunlu göç yapan insanlarımız da olmuştur. Ama Türk milleti büyük bir millettir. Türk milleti mazlum bir millettir.”

Bu yıl beşincisi düzenlenen Ulusal Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi 3-4 Aralık tarihlerinde DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam edecek.

İHA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.