Yunanistan’da grev olaylı başladı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan'da grev olaylı başladı

Yunanistan’da Kamu ve özel sektör çalışanları grev yaptı, greve iktidardaki SYRIZA partisi üyeleri destek verdi. Atina’da göstericiler polisle çatıştı

 

Yunanistan’da, kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin reformlar çerçevesinde iş ve sosyal güvenlik koşullarına getirdiği değişiklikleri protesto etmek amacıyla grev yapıyor.

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE), Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME) çağrısıyla yapılan 24 saatlik greve, kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra devlet hastanelerinde görevli sağlık çalışanları, eğitim görevlileri, gazeteciler, noterler, avukatlar, inşaat işçileri, denizciler ve liman çalışanları katıldı. Greve iktidardaki SYRIZA partisi üyeleri de destek verdi.

Grev nedeniyle tüm ülkede kamu kurumlarındaki hizmetler aksadı, toplu taşıma araçları çalışmadığı için Atina’da trafik olumsuz etkilendi, müzeler ve tarihi yerler kapalı kaldı.

Başta Atina olmak üzere, Selanik, Patra ve Yanya gibi büyük kentlerde protesto amaçlı gösteriler de düzenlendi. Atina’da yoğun katılımlı iki ayrı gösteri nedeniyle kent merkezi uzun süre trafiğe kapalı kaldı. Atina’da düzenlenen mitinge yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı bildirildi.

Yürüyüşler sırasında Stadiyu Caddesi’nde yüzleri maskeli bazı kişilerin çevreye molotofkokteyli atması nedeniyle göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Polisin göstericileri engellemek için ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylar sırasında çevredeki bazı dükkan ve iş yerlerinde hasar meydana gelirken, kimsenin gözaltına alınmadığı belirtildi.

 

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş