Türkiye ve Kosova Arasında Hukuk İşbirliği

Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Hayredin Kuçi, bugün Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Ahmet Kahraman’ı kabul etti. Görüşmede iki ülke Adalet Bakanları, suç konularında uluslararası hukuk işbirliği için anlaşmaların nihai şekil alması ve imzalanmasında anlaşmaya vardı.

Kosova ziyaretinin ilk gününde bugün Türkiye Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniçi ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Enver Hasani ile de temaslarda bulundu. Kosova Başbakanı Haşim Taçi ise Kahraman’ı ofisinde ağırlayarak bir satlik görüşmede bulundu.

Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı ve Bakan Mahir Yağcılar da Kahraman’la makamında bir araya geldi. Görüşme sırasında Mahir Yağcılar, Kosova’daki sayımlarda Kosovalı Türklerin sayısının geçen yıllara göre 2 katına çıktığını, Türklerin Kosova siyasetinde önemli roller almaya başladıklarını söyledi.

Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Kosova Adalet Bakanı Hajredin Kuçi, Kosova ve Türkiye arasında cezalıların iadesi ve suç konularında mahkemeler arası işbirliğini sağlamak amacıyla yarın üç anlaşmanın imzalanması konusunda uzlaşmaya varıldığını bildirdi. Kuçi, sadece hukuk değil, siyaset, ekonomi ve diğer alanlarda da iyi işbirliğinin olduğunu söyledi. Bakan Kuçi, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Adalet Akademisi’nin oluşturulmasında Kosova Cumhuriyeti’ni destekleyeceğini belirterek, cezaevlerinin yönetilmesi, Kosova mahkemeleri ve savcılıklarının bilgisayar sistemine geçmesinde yardım sunulacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Ahmet Kahraman da adli konulardaki işbirliği müzakerelerinin sonuçlandırılması ve anlaşmaların imzalanması için Kosova’ya geldiğini ve yarın üç anlaşmanın imzalanacağını belirtti. Bu anlaşmaların ilişkilerin daha da güçlenmesine ve halkın hukuklarının teminat altına alınmasına vesile olacağını belirten Türkiye Adalet Bakanı, imzalanacak anlaşmalar dışında işbirliğin yapılabileceği diğer konuların da müzakere edildiğini ve daha çok konuda uzlaşmaya varıldığını açıkladı. Bakan Ahmet Kahraman, “Türkiye Cumhuriyeti devleti sahip olduğu tüm imkanları, bilgi birikimi, teknolojisi ve tecrübesini Kosova’daki kardeşlerimizle paylaşmaya hazır. Biz Kosova devletinin layık olduğu yere gelmesi, tam bağımsız bir ülke statüsüne kavuşması, BM çatısı altında, NATO ve AB’nin de müttefik ve dost olarak yer almasını arzu ediyoruz ve bu çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.