Rus Dışişleri Bakanı Lavrov Atina’da neleri görüştü?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Atina’da gerek Başbakan Antonis Samaras gerekse de Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos ile yaptığı temaslar Yunan – Rus ilişkilerinin birçok alanda yeniden başlangıcını simgeledi.

Bu yeni başlangıcın sadece sözlü vaatlerle sınırlı kalmadığı, pratikte de Moskova’nın özelleştirilecek olan Yunanistan Demiryolları TRAINOSE ile Selanik Limanı’na yönelik ilgisiyle, ayrıca, Başbakan Samaras’ın Rus doğalgaz devi GAZPROM’un Yunanistan’a tedarik ettiği doğalgazın fiyatında indirime gidilmesi talebinin Rudya Dışişleri Bakanı Lavrov tarafından olumlu karşılanmasıyla pekiştirildi.

Doğalgaz fiyatlarının indirilmesi konusunda Putin’in en yakın mesai arkadaşlarından sayılan Dışişleri Bakanı Lavrov Yunan Doğalgaz Şirketi DEPA ile Rus şirketi GAZPROM arasındaki ilişkilere atıfta bulunurken, görüşmelerin en kısa zamanda tamamlanacağı ve Yunanistan’a satılan doğalgazın fiyatlarında önemli indirime gidileceği değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’daki özelleştirme programıyla ilgili iki ülke işbirliği konusunda arzulu görünürken, geriye TRAINOSE ve Selanik Limanı’nı paket olarak satın almak isteyen Rusları tatmin edecek formülün ve AB üyesi ülkeleri için Rekabetçilik Komisyonu’nun koştuğu şartları aşmanın yolunun bulunması kalıyor.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “özelleştirmeler konusunda karşılıklı ilgi olduğunu ancak sürecin nasıl ilerleyeceğinin öngörülmesinin zor olduğunu” ifade eden açıklaması oldukça manidar.

Elde edilen bilgilere göre resmi görüşmeler çerçevesinde her iki taraf enerji alanında da işbirliğine gitmek istediklerini karşılıklı olarak dile getirirken, Yunanistan Elektrik Kurumu DEİ’nin Sikies ve Pefkofito bölgelerindeki hidroelektrik projelerinden de bahsedildi.

Kaynaklar, Rus tarafının Bulgaristan’ın olumsuz tutumu nedeniyle askıya alınan Burgaz – Dedeağaç (Alexandroupoli) petrol botu hattı projesi ile de yeniden ilgilendiğini aktardı.

Görüşmelerde ayrıca, Yunanistan’ın AB Dönem Başkanlığı’nda iki ülke arasındaki işbirliğinin geniş çaplı ele alındığı ifade edildi.
Moskova, Yunanistan’ın Rusya’dan bu yaz ülkeye gelen turistleri de göz önünde bulundurarak, Rus vatandaşlarının önündeki AB vize sorunun kaldırılması için kurumsal bazda gösterdiği çabayı saygıyla karşılıyor.

Suriye ilgili yapılan konuşmalar da oldukça enteresandı. Lavrov, Suriye’deki iç savaşın barışçıl yollarla çözülmesi için Rusya ve ABD’nin aldığı inisiyatiften etkilenmeyen komşu ve komşu olmayan ülkeler hakkında imalı sözler sarf ederek “rejimin savaşla devrilmesini isteyenler duygularını gizleyemiyorlar” diye konuştu.

Azınlıkça Online©


İçeriği Paylaş