Mümin: Türkiye’de Bulgar adlarıyla duranlar soruşturmaya alınsın!

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Adalet Federasyonu (BAF) BaşkanıSezgin MüminTürkiye İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve bütün üst düzey devlet kurumlarına Türk adlarını geri almayan Bulgaristanlılara soruşturma açılması çağrısında bulundu.
Sezgin Mümin, Türk adını almayan Bulgaristan vatandaşlarının komünist dönemin istihbarat teşkilȃtıDS’nin ajanı olabileceğini söyledi.
Mümin şu konuşmayı yaptı:
1989 yazında Türkiye’ye 360 bin Bulgaristan Türkü gitti. Onların arasında onbinlerce DS ajanı var. O ajanlar, Türkçe konuşan, şarkı dinleyip söyleyen ve namaz kılan gariban Türkleri ve Müslümanları polislere ispiyonlardı. Şu an bazıları Türkiye’nin güvenini kazanmak için eski Türk adlarını aldı, bazıları komünist dönemde işledikleri suçları gizlemek için başka Türk adı aldı.
Mümin şu çağrıyı yaptı:
Türkiye’deki üst düzey yetkililere sesleniyorum. Hatırlarsanız son günlerde vatan hainleri ve casuslar, devletin bilgilerini yabancı istihbarata sızdırmıştı. Yetkililer, Bulgar adı taşıyanlarla ilgili soruşturma başlatsın. Onların arasında epey ajan çıkabilir. Çünkü güvenlik, bir devletin olmazsa olmazıdır. İleride sorun çıktığında soruşturma açılırsa çok geç olabilir.
“BULGARİSTAN, BULGAR VATANDAŞI DİYE ONLAR İÇİN HAK İSTERSE NE YAPACAKSINIZ”
Mümin, ileride Bulgar hükümetinin, Bulgar adı taşıyan Türkler üzerinde hak iddia edebileceğini kaydetti.
Çarpıcı açıklamalar yapan Mümin şu değerlendirmede bulundu:
Bulgaristan, Bulgar adı taşıyanları Bulgar sayıyor. Bulgar göçmenler diyor. Bulgaristan bir gün çıkıp “70 bin Bulgar göçmeninin hakkını istiyoruz.” dese ne yaparsınız. Hem Bulgaristan vatandaşlığı var hem Bulgar adı taşıyorlar. Türkiye’deki yetkililerin aklı başında vatansever insanlar olduğuna inanıyor ve Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği adına önlem almaya çağırıyorum.
“MAYASI BOZUKLAR, TÜRK ADINI GERİ ALMAYANLAR”
Ağır sözler kullanan Mümin “Türk adını geri almayanlar mayası bozuklar, namusunu satanlar, şerefsiz takımları.” dedi.
Mümin “Biz Türklüğümüzü, Müslümanlığımızı korumak için şehit verdik. Bunlar, sütü bozuk namussuz pislikler. İnsanlarımız Türklüğünü korumak için canını verirken bu soysuzlar 25 senedir Türk adını geri alacak vakit bulamadı.” ifadelerini kullandı.
Mümin göçmen derneklerinin de bu konuda bir katkısı olmadığının altını çizdi.
Aydın Osman | T HABER

İçeriği Paylaş