Kosova ve IMF standby anlaşmasına son verdi

Haberler
İçeriği Paylaş

IMF’den 1 Haziran Çarşamba günü yapılan duyuruda, Fon’un Kosova ile geçen Temmuz ayında imzaladığı 18 aylık standby anlaşmasına son verdiği bildirildi. Hareket, bir IMF heyetinin Mayıs ayında Priştine’ye yaptığı ziyaret sonrasında geldi. Fondan yapılan açıklamada, “2011 bütçesinin unsurları -özellikle maaş yasasındaki büyük artış- programın vaatlerinden sapma gösterdi. Personel ve yetkililer, 2012 yılında IMF destekli bir düzenlemeye yol açabilecek bir izleme kaydı oluşturma amaçlı bir Personel İzlemeli Program üzerinde personel seviyesinde anlaşmaya varmıştır.” ifadesi kullanıldı.

***

Derecelendirme kuruluşu Fitch, Kıbrıs Rum Kesimi‘nin Yunanistan‘ın ülke borcuna ekonomik maruziyeti nedeniyle, 31 Mayıs Salı günü ülkenin uzun vadeli yerel kur ve döviz ihraççı temerrüt puanını olumsuz bir görünümle A-‘den AA-‘ye düşürdü. Kuruluşa göre, Kıbrıs Rum Kesimi’nin varlık açısından GSYİH’sının yaklaşık dokuz katına eşdeğer bir bankacılığa sahip küçük bir ekonomi olması onu savunmasız yapıyor.

***

Yunanistan, Balkanlar’ın en büyük tünelinin açılışını 30 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirdi. Tünel, Selanik ile Atina’yı birleştiren otoyolun üzerinde, Tesalya bölgesinde yer alıyor. 6,1 kilometre uzunluğa sahip tünelin yapımına 2008 yılında başlandı ve tesis 1,3 milyar avroya mal oldu.

***

Sırp Bankalar Birliği genel sekreteri Veroljub Dugaliç 31 Mayıs Salı günü yaptığı açıklamada, Sırpların Avrupa’daki en az borçlu tüketiciler olduğunu söyledi. Dugaliç’e göre, Mayıs ayı sonunda kişi başına düşen toplam borç 780 avro idi. Borç seviyesinde Aralık 2010’daki 750 avroya göre az bir artış meydana geldi.

***

Business Insider dergisinde 26 Mayıs Perşembe günü yayınlanan 2010 yılı en son KPMG veri analizine göre, Hırvatistan zenginlere ağır vergiler uygulayan ülkeler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Ülke, 300 bin dolar üzerindeki bütün gelirlere %40,3 oranında vergi uygulayarak 7. sırada yer aldı. Ülkedeki bazı kentler, Zagrep’te %18 oranında olan ek vergi de uyguluyor. Yunanistan da 300 bin dolar üzerindeki bütün gelirlere %39 oranında vergi uygulamasıyla listede 11. sırada yer aldı. Buradaki yetkililer, 5 milyon avronun üzerindeki gayrı menkullere %2’lik bir vergi de uyguluyorlar.

***

Rus petrol devi Lukoil’in bir yan kuruluşu olan Lukoil Ecoenergo ile İtalyan yenilenebilir enerji üreticisi ERG Renew, Romanya ve Bulgaristan‘da güneş ve rüzgâr enerjisi tesisleri kuracak ortak bir teşebbüs kurma konusunda anlaştılar. LUKErg Renew adı verilecek olan teşebbüsün merkezi Viyana’da olacak.

***

Derecelendirme kuruluşu Moody’s, 1 Haziran Çarşamba günü Yunanistan‘ın yerli ve döviz tahvil puanında yeni bir düşüş gerçekleştirdiğini duyurarak, bunları B1’den olumsuz görünümlü Caa1’e indirerek çöp statüsüne gönderdi. Hareket, ülkenin borç sorunlarını yeniden yapılandırma (yaygın olarak konuşulmasına rağmen Atina’nın şiddetle inkâr ettiği bir seçenek) olmadan çözmeyeceği yönünde artan korkular üzerine gerçekleşti.

***

Arnavutluk, hidroelektrik santrallerinin özelleştirme sürecini 30 Mayıs Pazartesi günü başlattı. Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan bir tasarıda, ülkenin toplam enerji üretim kapasitesinin %5,3’ünü oluşturan Ulza, Şkopet’teki santraller ve Bistrica’daki iki tesisin satışı öngörülüyor. Tasarı, parlamentonun Ekonomi Komisyonu tarafından Salı günü onaylandı.

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.