Kırcaali Bölge Müftüsü: “Bulgaristan iktidarı hapishanelerdeki Müslümanlara uygun koşullar yaratmıyor”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dün Kırcaali’de “Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) Dinler” başlığı altında düzenlenen
konferansa katılan Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Başmüftülüğün yayınladığı dini içerikli kitapların birçok Müslüman’ın bulunduğu Bulgaristan hapishanelerine erişemediğini ve İslam dini mensuplarına uygun yaşam koşulları sağlanmadığını belirtti. Müftü, Amerika devletinin bu hususta tam zıd bir politika izlediğini savundu. Amerikan hapishanelerinde İslam dini inanışının şeriatına uygun yiyecekler sunulduğu açıklandı. Her hafta hocaların cuma namazı için hapisleri ziyaret ettikleri ortaya çıktı. Cezaevlerinde yatan Müslümanlara dini kitaplar sağlandığı anlaşıldı.
Etkinlik, Kırcaali ABD’nin Dostları Derneği, ABD Büyükelçiliği ve Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlenen “Kırcaali’de ABD’nin Ayı” girişimi çerçevesinde gerçekleşti.
Beyhan Mehmet, Chicago’da bulunan bir Müslüman teşkilatının yerel basını sürekli takip ettiğini ve İslam’a karşı olan yazılar halinde anında tepki verildiğini anlattı.

Bölge müftüsü, beraberindeki Başmüftülüğün temsilcileriyle ziyaret ettiği Capitolia’da namaz kıldırdığını paylaştı. Bunun oradaki hutbelerden ve cuma namazlarından sorumlu olan Müslüman Encümenliğin aracılığıyla olduğu açıklandı.

Beyhan Mehmet’in ifadesine göre, Amerikalılar sahip olduğu yüksek hayat standardını dini inanışla başarmışlardır. İslam alimi, istatistik verilere dayanarak, ABD’nin nüfusunun %85’inin her hangi bir dini inanca sahip olduğunu öne sürdü.

Philadelphia Belediye Başkanının her ay dini liderlerle görüştüğü dile getirildi.

Bulgar Protestan Kilisesi papazı Hari Atanasov, ABD’de dini inanış açısından tam bir özgürlük ve yardımlaşma eğilimi gözlendiğini söyledi. Din adamı, sadece Bulgar Protestan kiliselerinin 18 olduğunu, onlardan 3’ünün Chicago’da bulunduğunu belirtti.

Forumda ABD Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Richard Damstra resmi konuk olarak yer aldı.

Konferanstan sonra Kırcaali ABD’nin Dostları Derneği’nin 22. kuruluş yıldönümü vesilesiyle Gradina restoranında bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona konukların yanı sıra, derneğin kurucuları ve üyeleri katıldılar.

 

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.