Makedonya’da ‘vakıf’ skandalı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya Müslümanlarının en büyük dini temsil kurumu olan Makedonya İslam Birliği, büyük tepkilere neden olan bir skandala imza attı. Makedonya’daki Shparkase isimli bir bankadan 650 bin EURO kredi çeken kurum, bünyesindeki vakıf gayrimenkul mallarını ipotek ettirdi. Üsküp Çarşısı’nda yaklaşık 10 adet vakıf dükkanını ipotek altına konulmasının dışında, kredinin de faizli olduğunun anlaşılması Makedonya’daki Müslümanların tepkilerini arttırdı.

İslam Birliği Başkanlığı iddialar üzerine “alınan kredi faizsizdir” şeklinde bir açıklama yaparken Shparkase Bank’ın yetkilileri ise “faizsiz” kredi verme gibi bir uygulamaları olmadığını belirtti. Bu iddialara karşı kanıtlı cevaplar veremeyen Makedonya İslam Birliği yetkililerinin, vakıf mallarınını sorumsuzca risk altına atması bölge halkının ve entelektüellerin yoğun tepkilerine neden oldu.

Osmanlı döneminden miras kalan vakıf malları Makedonya İslam Birliği’ne gelir sağlayan en önemli gelir kapısı. Vakıf mallarının geliriyle yıllardır kurumsal giderleri karşılanan Makedonya İslam Birliği, bu skandalın ardından büyük soru işaretlere neden oldu. Makedonya Müslümanları bir an önce bu olayın aydınlatılmasını, bir din kurumu olan İslam Birliği’nin bu skandala son vermesini ve bu skandala imza atan görevden alınmasını istiyor.

Makedonya’nın önemli Müslüman aydınlarından ve İlahiyat Fakültesi eski dekanı İsmail Bardhi de skandala tepki gösterdi. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu olaya sessiz kalmaması ve hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten Bardhi, “Bir diyanet kurumunda vakıf malları çarçur ediliyor ve faizli kredi alınıyorsa bu kurumun yetkililerin yaptıkları sorgulanmalı” dedi.

İslam’ın temsil ettiği bir kurumda böyle bir skandala imza atabilecek sorumsuz yetkililerin bulunmasının tahammül edilemez olduğunu belirten Bardhi açıklamasına şöyle devam etti:

“Almanya Cumhurbaşkanının istifası da benzer bir olaydan dolayı oldu. Hatta çok daha küçük bir olay. Ama İslami bir kurum olan Makedonya İslam Birliği’nin yetkilileri resmen vakıf mallarını satıyor. Ve hala istifa eden olmadı. Sanırım bir kez daha bir Almandan daha az dürüst olduğumuzu kanıtladık. Ben bu olaya İslamsız Müslümanlar ve Müslümansız İslam dedim. Bu olay gerçekten beni çok çok üzdü.”

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

1 thought on “Makedonya’da ‘vakıf’ skandalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.