İstihbaratla bağlantılı diplomatlar geri çağrılıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Doğu Bloku’nun çöktüğü 1990 yılı öncesi eski komünist istihbarat teşkilatı için çalışan ve şu anda Türkiye de dahil olmak üzere yurt dışında görev yapan Bulgar diplomatları geri çağırıyor.
Bulgaristan’da eski komünist istihbarat teşkilatının dosyaları ile görevli kurum geçtiğimiz Aralık ayında sosyalist rejimin yıkılmasının ardından yurtdışında görev yapan Bulgar büyükelçi ve konsolosların neredeyse yarısının, eski komünist istihbarat teşkilatı için çalıştıklarını açıklamıştı. Anayasaya göre bu diplomatları görevinden azletme yetkisi Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov’a ait. Ancak Pırvanov şimdiye kadar buna yanaşmadığı için Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov bu işi kendi yöntemleriyle çözmeye karar verdi.
Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov yurt dışında görev yapan üst düzey 37 diplomatı geri çağırmaya hazırlanıyor. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Vesela Çerneva bu kişilerin hepsinin sosyalist rejim sırasında eski komünist istihbarat teşkilatı için çalıştıklarını kaydetti.
Geçtiğimiz Aralık ayında eski komünist istihbarat teşkilatının dosyaları ile görevli kurum 400’den fazla üst düzey Bulgar diplomatın geçmişlerini araştırmış ve bunların yaklaşık yarısının sosyalist rejim sırasında devlet istihbarat veya askeri istihbarat teşkilatında çalıştığını ortaya çıkarmıştı. Bu diplomatların arasında yurtdışında aktif görev yapan 37 elçi ve Bulgar temsilci de bulunuyordu.
Karar Ocak ayında çıktı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çerneva Deutsche Welle’ye verdiği demeçte “Şu anki büyükelçi ve daimi temsilcilerimizin yaklaşık yüzde 40’ının eski komünist istihbarat teşkilatı ile bağlantılı isimler olduğunu öğrenmek bizi de hayrete düşürdü” açıklamasına yer verdi.
Bulgar parlamentosu Ocak ayında eski komünist istihbarat teşkilatı ile bağlantısı olan diplomatların yurtdışındaki görevlerinin sona erdirilmesi gerektiğine karar verdi. Ancak Anayasaya göre üst düzey diplomatları görevinden azledebilecek tek isim Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve Pırvanov diplomatları görevden almaya yanaşmıyor. Zira Pırvanov’da eski komünist istihbarat teşkilatı ile bağlantılı olmakla suçlanan isimler arasında yer alıyor.
Eski komünist istihbarat teşkilatının dosyaları ile görevli kurum 2007 yılında bu kuşkuların yersiz olmadığını ortaya koymuş ve cumhurbaşkanının istihbarat teşkilatıyla bağlantısını doğrulamıştı.
İş gezisi bahanesi
Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov bu istenmeyen durumu ortadan kaldırmak için bu diplomatlardan bazılarını “iş gezisi” görünümü altında acilen başkent Sofya’ya çağırdı. Aralarında Berlin, Atina, Pekin, Stockholm büyükelçileriyle BM daimi temsilcisinin de bulunduğu 13 diplomatlık ilk grubun, 1 Mayıs’ta Bulgaristan’a geri dönmesi planlanıyor. Diğer bir diplomat grubuysa 1 Haziran’da Sofya’ya dönecek. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vesela Çerneva, Saraybosna, Bern ve Vatikan elçilerininse 30 Hazirandan önce emekliye ayrılacaklarını vurguladı.
Sözcü yaşanan bu durumun Bulgaristan’ın söz konusu ülkelerle ikili ilişkileriyle hiçbir bağlantısı olmadığının da özellikle altını çizdi. Çerneva, “Bu durumun elbette ki Bulgaristan’ın bu ülkelerle ikili ilişkileriyle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Bu, Bulgar toplumunun çok uzun zamandan beri gerçekleşmesini beklediği bir hareket… Bulgar halkının yüzde 65’inden fazlası, ülkemizin bugün artık bu kişiler tarafından temsil edilmemesi gerektiği görüşünde” dedi.
© Deutsche Welle Türkçe

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.