İbadetlere ‘Bulgarca’ zorunluluğu yasasına tepki

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki Müslümanlar ibadetlerin Bulgarca olmasını öngören yasa tasarısına tepki gösterdi.
Bulgaristan’da milliyetçi partilerin parlamentoya sunduğu tüm dini tören ve ibadetlerin Bulgarca yapılmasını öngören yasa tasarısı, ülkedeki Müslümanların tepkisine oldu.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na konuşan Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Binali Mümin, , ülkedeki Müslümanların yasa tasarısından rahatsız olduklarını belirterek, parlamentoda kabul edilmesi halinde ülke olarak dini yasakların var olduğu geçmiş dönemlere dönülmüş olunacağını kaydetti. Başmüftülük Genel Sekreteri ve kurumun sözcüsü Celal Faik de “Tasarıya Başmüftülük olarak karşıyız. Evrensel hukuku çiğneyen bu kanun tasarısının içeri komünist döneminde bile yoktu” dedi

KOMİNİST DÖNEMİNDE BİLE YOKTU

Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Binali Mümin, basına yaptığı açıklamada, ülkedeki Müslümanların yasa tasarısından rahatsız olduklarını belirterek, parlamentoda kabul edilmesi halinde ülke olarak dini yasakların var olduğu geçmiş dönemlere dönülmüş olunacağını kaydetti.
Başmüftülük Genel Sekreteri ve kurumun sözcüsü Celal Faik de “Tasarıya Başmüftülük olarak karşıyız. Evrensel hukuku çiğneyen bu kanun tasarısının içeri komünist döneminde bile yoktu. Avrupa’da farklılıklar zenginlik olarak kabul edilirken, Bulgaristan’ın politikası zenofobi dalgasına kendini kaptırmış ve bizleri uçuruma sürüklemede. En kutsal hak olan anadil de ibadet yasağına şiddetle karşıyız” dedi.

Kırcaali merkezli Altay Derneği Başkan Mehmet Tevfik ise, milliyetçi partilerin ibadetlerin Bulgarca yapılmasını öngören yasa tasarısına karşı olduklarını ifade ederek, böyle bir yasanın kesinlikle kabul edilemeyeceğini ifade etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) milletvekili Tuncer Kırcaaliyev da “Bana göre söz konusu yasa tasarısı parlamentodan geçmeyecek. İktidar partisinde sağduyu hakimse geçmemesi gerekir. Milliyetçi partiler popülizm sunuyor” dedi. Kırcaliev, Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin söz konusu yasa tasarısını sunanlara utanmıyorlar mı diye sormalarını beklediğini vurguladı.

Nahit DOĞU / SOFYA


İçeriği Paylaş