Bulgaristan-Türkiye Sınırında Güvenlik Önlemleri

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov kuvvet komutanları ile birlikte Rezve Deresi bölgesinde Bulgaristan-Türkiye sınırını ziyaret ederek, “Bulgarlar rahat uyusun diye elimizden geleni yapıyoruz, gerekli olan her türlü güvenlik önlemlerini de alıyoruz.” dedi

Borisov, Karadeniz kıyısına yakın bulunan bölgede yaptığı teftiş ile ilgili yaptığı açıklamada, “Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetlerinden tam destek alarak, olası bir göç dalgasının çıkması durumunda çok kısa sürede güçlerimizi seferber edebiliriz” diye konuştu.

Dünyadaki güvenlik sorunları konusunda daha önce bulunduğu tüm “kehanetlerin” gerçekleştiğini belirten Borisov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda yaşadıklarımıza bakılırsa daha iyi olacak hiç bir şey beklenmiyor. Avrupaülkelerindeki korku gittikçe artıyor. Sadece bir kaç günde devletler arası ve insanlar arasındaki ilişkiler değişiyor. Siyaset gittikçe kişileştiriliyor. Biz, dengeli bir siyasetsürdürmeye çalışıyoruz.”

Son günlerde deniz sahasında sığınmacı taşıyan botların izlendiğine işaret eden Borisov, “Elimizdeki teknoloji ile bunları uzaktan tespit ederek, kısa sürede müdahale edebiliyoruz” diye konuştu. Yasadışı göç ile ilgili önlem olarak fırkateyn, helikopter ve devriye botların devreye girebileceğini söyledi.

Getirdiği eleştirilerin politikacılara yönelik olduklarına işaret eden Borisov, “Bu politika iyi bir sonuç getirmez. Sadece roketlerle huzur yaratılmaz” diye konuştu.

Borisov, Avrupa‘nın iç değil dış sınırlarının bloke edilmesinin şart olduğunu belirterek, “(Yasadışı göç) Sadece Balkan yolu değil, AB‘nin tüm sınırları bloke edilmeliydi. Geçişler sadece yasal kapılardan sağlanmalıydı.” ifadesini kullandı.

Borisov, Bulgaristan‘ın Türkiye kara sınırındaki tel örgünün yapımını tüm hızı ile sürdürdüğünü, bölgeye personel takviyesi yapmaya daima hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

haberler.com

 


İçeriği Paylaş