HÖH Başkanı Lütfi Mestan: “Türkiye’deki oyların iptal edilmesi talebi asılsız”

Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Türkiye’deki oyların iptal edilmesi talebinin asılsız olduğunu belirterek, 2009 yılında HÖH partisine verilen 18 bin oyun çalındığı iğrenç senaryonun tekrarı olarak niteledi.

Dün GERB partisi Anayasa Mahkemesi’ne seçimlerin iptalini israr ettiği 3 şikayet dilekçesi sundu. Birincisi parti adından ve seçim öncesi günde ve özellikle Türkiye’de olmak üzere yurt dışında açılan seçim sandıklarında kanun ihlallerine ilişkin. Diğer iki şikayet ise yine Türkiye’de yapılan seçimle ilgili RZS ve SKAT TV’nin partisi olarak bilinen Bulgaristan’ı Kurtarmak İçin Milli Cephe tarafından verilen ihbarlar üzere sunuldu.

Şikayetlerinde GERB milletvekilleri geçen dönemde Anayasa Mahkemesi’nin çıkardığı bir karar üzere seçim sürecinin normal akışında sürmesi halinde bir seçim sandığında 936 seçmenden fazla kişinin oy kullanamayacağı tespitlenmişti. GERB partisinden, Bursa, İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde çok daha fazla seçmenin oy kullandığıi, 1500-1600 oy pusulası toplanan seçim sandıklarının olduğunu izah ettiler.

Bugün Lütvi Mestan, “Aynı kıstas kullanılmasını rica ediyoruz. Bu kadar insanın bazı seçim sandıklarında oy kullanmasının mümkün, başkalarında ise mümkün olmaması sizce doğru mu?” diyerek, “Öyleyse bu Bursa için geçerliyse, Brüksel ve Londra için de aynısı geçerlidir” diye sözlerine ekledi.

HÖH Başkanı, 12 Mayıs’ta yapılan seçime ilişkin alınan malümata dayanarak, Viyana’da 2 Nolu seçim sandığında 1551, Brüksel’de ise 9 Nolu sandıkta 1076 Bulgaristan vatandaşının oy kullandığını örnek sundu. Londra’da bir sandıkta 2085, Atina’da birinde ise 1443 kişinin oy kullandığı anlaşıldı.

Sayın Mestan, “Bu sandıklarda oy kullanılabilen yeni karanlık odaların açıldığını duyabilirsiniz. Aynısının Bursa ve İzmir’de de yapıldığını söylemek istiyorum” diye kaydetti.

Lütfi Mestan, çok fazla oy kullanılan sandıkların Türkiye’de değil de, Brüksel, Londra ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) olduklarını belirtti. HÖH lideri, “Bu defa 2009 yılında uygulanan senaryo geçerli olmayacak, çünkü bu vatandaş haklarının çiğnenmesine sebep olacak” diye uyardı.

Lütfi Mestan, dört yıl öncesine dayanan mesele hakkında HÖH partisinin Strasburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduğunu ve karar çıkmasını beklediğini hatırlattı.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.