Donald Tusk: “Bulgaristan Schengen alanının bir parçası olmaya hazırdır”

Haberler

DSC_201202120

 

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, resmi ziyaret için Bulgaristan’a geldi. Trusk, bugünkü Sofya temaslarının ardından yarın Varna’da Başbakan Boyko Borisov ile görüşecek. Borisov ve Tusk arasındaki görüşmede ana konunun AB sınırlarındaki mülteci sorunu olması bekleniyor. Varna’da gerçekleştirilecek görüşmenin ardından Trusk ve Borisov ortak basın toplantısı düzenleyecek.

 

AB Konseyi Başkanı’nın görevleri

AB Konseyi Başkanlığı makamı, 2009’da yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması ile ihdas edildi. 2,5 yıllığına belirlenen görev, AB Komisyon Başkanlığı ve Avrupa Parlamento başkanlığı ile birlikte AB’nin üç üst düzey pozisyonundan biri kabul ediliyor. İlk olarak Belçikalı Herman Van Rompuy’un üstlendiği makama ikinci bir görev dönemi için seçilmek mümkün. AB Konseyi Başkanının görevlerinin başında devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla yapılan zirvelerin organizasyonu ve AB’yi dış politika ve güvenlik alanında temsil etmek geliyor. AB Konseyi Başkanı, Euro Grubu toplantılarını da yönetiyor.

 

Donald Tusk kimdir?

Donald Tusk, tarih eğitimi gördüğü Danzig Üniversitesi’nde siyasete başladı. Komünizm karşıtı muhalif harekete katılan Tusk, o yıllarda kendisine Ronald Reagan ve Margaret Thatcher’i örnek alıyordu. 1989’da komünist rejimin sona ermesinin ardından arkadaşlarıyla birlikte liberalliği benimseyen bir siyasi oluşumun temelini attı. Hareket, 2001 yılında Vatandaşlar Platformu (PO) adıyla partileşti. PO, kuruluşundan 6 yıl sonra iktidarı devraldı. Tusk, AB Konseyi Başkanı seçilene kadar, tam 7 yıl boyunca bu görevi sürdürdü. 57 yaşındaki Tusk, Ağustos ayında adaylığı belli olduktan sonra yaptığı açıklamada, İngilizcesini ilerletmeyi hedefleri arasına koyduğunu açıklamıştı. 2 çocuk babası Tusk, futbol tutkunu olarak tanınıyor.

 

Kaynak: Ajans Bg