Dal, Razgrad’ta eski partisini eleştirdi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki Türk partisi Hak ve Özgürlüklerpartisinden (HÖH) ihraç edilen Milletvekili Kasım Dal,yeni katıldığı Birlik Halk Partisi’nin (ENP) Razgrad kentindeki aday tanıtım toplantısına katıldı.

Razgrad Devlet tiyatrosunda yapılan aday tanıtım toplantısında konuşan Dal, “Bulgaristan devlet arşivinin açılmasıyla birlikte HÖH yönetiminin devlet ajanı olarak çalıştığı ortaya çıktı ve ben buna karşı çıktığım için partiden atıldım” dedi. Dal, konuşmasının bir bölümünde anadilde konuşmak istiyorum diyerek, konuşmasını Türkçe sürdürdü.

Bulgaristan’da 23 Ekim’de yapılacak olan yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için partilerin çalışmaları aralıksız sürüyor. Türklerin partisi olarak bilinen Hak ve Özgürlükler Partisi’nden (HÖH) atılan Milletvekilleri Kasım Dal ve Korman İsmailov yeni partileri Birlik Halk Partisinin Razgrad’da yaptığı aday tanıtım toplantısına katıldı. ENP Başkanı Maria Kapon’unda katıldığı toplantıya Milletvekili Kasım Dal’ın Türkçe yaptığı konuşma damgasını vurdu.

Toplantıda bir konuşma yapan ENP Başkanı Maria Kapon, “Kasım Dal’la ilk tanıştığımızda bu kadar değişiklik isteyeceğini bilmiyordum, demek ki bu güne kadar tanımıyormuşum. Birlikte insanlarımıza doğruları söyleyeceğiz. Birlik olmaya karar verdik ve çok insan bizim deli olduğumuzu düşündü. Kirliparanın, yalanların ve korkunun yönettiği bir güce karşı duruyoruz. 22 yıldan bu yana bizi kontrol eden ajanlara karşı duruyoruz. Bizim yapacak çok önemli işlerimiz var ve yeni başlıyoruz. Ben Kasım Dal ile

birleştiğimiz için Allah’a şükrediyorum. Bu uzun yolda ilk adımımızı 23 Ekim’de atıyoruz ama biz orada durmayacağız, bundan sonra daha da çoğalacağız, biz artık insanlara seçme hakkı veriyoruz, seçecekleri kişileri diretmiyoruz. Birlikte doğruları söylemeye karar verdik. Partimizin adı insan ayrımına karşı olduğumuz için Birlik ve Halk partisi oldu. Biz Bulgar, Türk, Ermeni, Roman ayrımı yapmıyoruz, sorunlarımız ortak ve biz onları birlikte çözeceğiz” şeklinde konuştu.

HÖH’ten ihraç edilen Milletvekili ve ENP Eş Başkanı Kasım Dal, HÖH Başkanı Ahmet Doğan ve yönetimi ajanlıkla suçladı. Dal yaptığı konuşmada, “23 Ekim’de seçimler var ve başarılı olmalıyız. Çok hayaller yıkan bir kurum var ve o da Hak ve Özgürler partisidir. Beni anlamayan insanlardan özür diliyorum ve anadilimde konuşmak istiyorum. 1985’te her şeyimiz alınmıştı. Dinimiz, dilimiz, tarihimiz her şeyimiz yasaktı. Hiç kimseden korkmadan o günleri hatırlıyorum. Bölgelerde o kadar korku var ki insan bulamıyoruz. HÖH’ü kurarken dedik ki, ‘İlk önce her şeyi yasaklayanların karşısında olalım, insanların yanında olalım’, o düşüncelerle partiyi kurduk. Ne oldu, bu gün bizi ayrımcı ve hain olarak ilan ettiler. HÖH gerçeğini devlet arşivi açıklanınca anladık. Arşivler açılınca bu partinin yönetiminin yüzde sekseninin ajan olduğu ortaya çıktı ve maske düştü. Neden bizim bölgelerimize yatırım yok, yeni anladık. Onun için bu harekete başladık. Ahmet Doğan kaç kader değiştirmiştir. Bu ajanlar mı bizim davamızı

savunacak? Onlar dolandırıcı ve yalancı oldular. Öyle bir hareket yapacağız ki bütün Bulgaristan’daki halk kucaklaşsın, onun için bu yoldayız ama bu adamlarla olmuyor. 15 kişi yönetime kene gibi yapışmış ayrılmıyorlar. Bu adamlar ne yaptı? 20 senedir, iktidar ortağı da oldular. 20 senedir müftülük problemini çözmediler, çünkü onlar bunun için eğitilmiş. 1990’lı yıllarda 100 bin öğrenci gencimiz anadilde eğitim alıyordu, şimdi kaç biliyor musunuz? 10 bin. Bunun için ne yaptınız, hiç mi yüzünüz kızarmıyor? Bu seçimde onlara bir tokat atalım ki bari tokattan yüzleri kızarsın. Yerel seçimlerle birlikte ilk adımı attık. Hep beraber bu keneleri vücudumuzdan atalım. Son günlerde ne yaptılar biliyor muzunuz? Ülkeyi etnik gerilime sürüklediler. Bu defa bunlara izin vermeyelim ve bu oyuna gelmeyelim. Halkı bizim böldüğümüzü söylüyorlar, onlar bölüyor, halkı önceden de sattılar şimdide satıyorlar. Biz onun için el ele verdik ve Bulgaristan’daki tüm halkı kucaklayacağız. Hedefimiz çok büyük, her yerde örgütleneceğiz, insana hizmet için geliyoruz” şeklinde konuştu.

Razgrad Devlet Tiyatrosunda gerçekleştirilen aday tanıtım toplantısında belediye başkan adayları tek tek tanıtıldı. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda yerel sanatçılar da konser verdi.

İHA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.